Zaznacz stronę

Sypialnia to miejsce, w którym możemy schować się przed całym światem. Jest to swego rodzaju oaza, w której odnajdziemy spokój i równowagę po ciężkim dniu. Jednak, aby było to możliwe, to warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednio skomponowaną przestrzeń. Oprócz stylu wnętrzarskiego, mebli oraz dodatków liczy się tutaj także łóżko. Musimy być ono odpowiednio dopasowane od użytkowania, a to oznacza uwzględnienie osobistych potrzeb i preferencji. Jednak, jak wygląda wybór materaca oraz innych akcesoriów sypialnianych dla alergika? Oto najlepsze propozycje!

Czym jest alergia i jak się objawia?

Najprościej mówiąc, alergia to nadmierna, wręcz nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na występujące w środowisku i obce dla organizmu substancje. Określa się je jako alergeny, a w normalnych warunkach powinny być przez nas zignorowane. Szacuje się, że obecnie coraz więcej osób zmaga się z alergią, a może to wynikać m.in. ze zmiany warunków życia i trybu życia. Dużo mówi się także o wpływie środowiska, które w dzisiejszych czasach odznacza się znaczącym zanieczyszczeniem. Za typowe czynniki przyczyniające się do objawów alergii wziewnej zalicza się zarówno pyłki traw oraz drzew, jak i odchody roztoczy czy zarodniki pleśni. A za główne objawy tego typu alergii uważa się:

 • nawracający katar,
 • suchy, męczący kaszel,
 • swędzenie w gardle,

Alergia – jak wpływa na sen?

Nie ma co ukrywać – alergia jest powiązana z zaburzeniami snu. A na czym to dokładnie polega? Jak się okazuje, liczne objawy, jakimi charakteryzuje się alergia wziewna, takie jak katar, kichanie czy swędzenie w gardle przeszkadzają nam w codziennych czynnościach. Wielu z nas nie zwraca na nie uwagi, gdyż mamy do wykonanie inne, ważniejsze obowiązki. Jednak kładąc się do łóżka, czujemy, że przez m.in. ciągłe kichanie nie możemy zasnąć. Tak naprawdę objawy alergii ciągle wybudzają, utrudniając, a często nawet uniemożliwiając zaśnięcie. Warto również wspomnieć, że u osób z alergicznym katarem dwa razy częściej występuje senność dzienna, sen niedający wypoczynku czy chrapanie. Jak zatem można zadbać o swój wypoczynek? Najlepiej stosować leki przeciwalergiczne, a także zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko! Składa się ono przede wszystkim z materaca, który może posiadać właściwości antyalergiczne!

Idealny materac dla alergika, czyli jaki?

Idealną propozycją podłoża do spania dla alergika jest materac lateksowy. Na stronie renomowanego producenta https://hilding.pl/ znajdziemy takie modele jak Hilding Melody czy Hilding Zorba, które mają w swoim wnętrzu piankę lateksową. Jest ona ceniona z uwagi na fakt, iż:

 • nie zbiera kurzu,
 • nie rozwijają się w niej roztocza,
 • nie gromadzi naskórka ani potu.

Sama pianka lateksowa jest bardzo trwałym i sprężystym materiałem, który nie ulega wypracowaniu. W swojej budowie zawiera liczne mikrokanaliki, które odpowiadają za właściwą wentylację materaca, a także ułatwiają dopasowanie się do sylwetki użytkownika. Jednak to nie jedyny rodzaj podłoża od spania, z jakiego mogą skorzystać alergicy!

Materace naturalne – czy warto w nie zainwestować?

Materace naturalne znajdujące się w ofercie Hilding zostały zaprojektowane w celu zagwarantowania użytkownikowi zdrowego oraz wygodnego wypoczynku. Właśnie dlatego modele, takie jak Hilding Bora czy Hilding Aspre wykorzystują naturalne materiały. DO nich zalicza się:

 • len, będący naturalną tkaniną, która skutecznie odprowadza wilgoć oraz wyróżnia się wysokimi walorami higienicznymi,
 • bawełna organiczna, która rośnie zgodnie z naturą, a człowiek nie ingeruje w ten proces w żaden sposób,
 • pianka ViscoBio, która została nasączona olejem rycynowym wyróżniającym i swoimi właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi,
 • pianka wysokoelastyczna HR Bio, która wykorzystuje olej sojowy zastępujący chemiczne związki.

Ich budowa oraz wyjątkowe właściwości są w stanie zagwarantować każdemu alergikowi zdrowy i spokojny wypoczynek. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze uwzględnić osobiste preferencje!

Z czego jeszcze powinno być skomponowane łóżko dla alergika?

Bez dwóch zdań zarówno dodatki do sypialni, jak i materac do spania mają ogromny wpływ na jakość snu alergika. Jednak warto wspomnieć tutaj o kilku akcesoriach sypialnianych, o których wielu z nas zapomina, a mają one spory wpływ na jakość snu. A co się do nich zalicza?

Poduszka

Poduszka ma przede wszystkim za zadanie zapewnić stabilne wsparcie dla górnych partii ciała. Obejmują one głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. A jaki model sprawdzi się w sypialni alergika? Najlepiej zdecydować się na wysokiej jakości modele syntetyczne, gdyż są one odporne na namnażanie się drobnoustrojów. Ponadto tworzą nieprzyjemne środowisku dla grzybów, pleśni czy roztoczy. Inną opcją są poduszki piankowe wykorzystujące, np. piankę lateksową. Dzięki nim również możemy stworzyć bezpieczne oraz higieniczne warunki dla alergika!

Kołdra

W wyposażeniu naszego łóżka nie może zabraknąć kołdry. Jest ona niezwykle ważna, gdyż odpowiada za właściwy komfort termiczny. Oznacza to, że w zimne wieczory nasze ciało nie jest narażone na wychłodzenie, a w ciepłe – na przegrzanie. Dużą rolę odgrywa tutaj gramatura wypełnienia oraz jego rodzaj. W przypadku alergików świetnie sprawdzą się modele syntetyczne. Wypełnienie sylikonowe lub poliestrowe nie uczula, a także jest neutralne dla naszego zdrowia. Właściwości, jakie nadaje kołdrze, pozwalają nie tylko na eliminację istniejących roztoczy, ale także uniemożliwiają rozwój kolejnych!

Inne akcesoria sypialniane

Sklep internetowy Senna Materace posiada w swojej ofercie nie tylko materace, poduszki i kołdry, ale także inne akcesoria sypialniane, o których powinniśmy pamiętać. Zalicza się do nich:

 • ochraniacz na materac – odpowiada on za ochronę materaca przed zabrudzeniem, zawilgoceniem oraz wnikaniem alergenów,
 • pościel – najlepiej zainwestować w pościel z mikrofibry lub lnu, gdyż posiadają one właściwości antyalergiczne,
 • stelaż – dobry, dopasowany do materaca stelaż gwarantuje właściwą wentylację wypełnienia.

Komfortowa sypialnia to taka, która sprosta wszystkim naszym potrzebom. W przypadku alergików niezwykle ważne jest środowisko snu – w końcu liczne alergeny przyczyniają się do nasilenia objawów alergii, a te utrudniają zdrowy wypoczynek. Decydując się na wysokiej jakości modele wyróżniające się właściwościami antyalergicznymi, pamiętajmy o uwzględnieniu idealnych preferencji użytkownika.