Zaznacz stronę

Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, a także odpowiednią długością oraz głębokością. Po dobrze przespanej nocy budzimy się wypoczęci, pełni energii i sil do działania. Jak się okazuje, wykonywane przez nas czynności oraz to, na czym śpimy, ma ogromne znaczenie. Warto zatem zapoznać się z zasadami higieny snu! A co one obejmują?

Podstawowe zasady higieny snu

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena snu. Jednak, o co tutaj tak naprawdę chodzi? Jak się okazuje, są to nawyki, które mają zagwarantować nam regularny oraz zdrowy sen. Jest on niezwykle istotny, gdyż w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto odpowiada za właściwy rozwój oraz regenerację ciała. A jak można poprawić jakość swojego wypoczynku. Oto 9 sprawdzonych zasad!

Zasada 1 – lekkostrawna kolacja

Podstawową zasadą higieny snu jest spożywanie lekkostrawnej kolacji na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Jest to niezwykle ważne, gdyż unikamy znaczącego obciążenia układu pokarmowego, który w godzinach wieczornych powinien się wyciszyć.

Zasada 2 – aktywność fizyczna

Ruch jest ważny dla całego organizmu. Już 30 minut aktywności fizycznej może poprawić jakość snu. Jednak nie zaleca się ciężkich treningów w godzinach wieczornych, gdyż mobilizują one organizm do pracy, a tym samym są w stanie utrudnić zasypianie.

Zasada 3 – spokojne otoczenie

Zasada ta obejmuje sypialnię. Urządzając ją, zadbajmy o jasne, najlepiej stonowane barwy. Mają one kojący wpływ na nasze zmysły oraz pozwalają się wyciszyć. Niezapomniany także o licznych dodatkach, takich jak rośliny czy świece zapachowe.

Zasada 4 – odpowiednie warunki w sypialni

Sypialnia zdecydowanie powinna być chłodnym i zacienionym pokojem. Najlepiej, jeśli temperatura będzie wahała się w przedziale od 16 do 19°C. Nieco inaczej jest w przypadku dzieci oraz osób starszych, dla których temperatura powinna być nieco wyższa.

Zasada 5 – relaks

W ciągu dnia towarzyszą nam pozytywne i negatywne emocje. Wiele z nich może być tak silnych, że na koniec dnia utrudniają nam zasypianie. Właśnie dlatego wyciszmy się przed wejściem do sypialni. Pomóc w tym może domowe spa lub ćwiczenia oddechowe.

Zasada 6 – drzemka

Drzemki w ciągu dnia przyczyniają się do zachwiania stałego rytmu dnia. Przez nie możemy w godzinach wieczornych nie odczuwać zmęczenia, przez co kładziemy się spać zdecydowanie później. Nie jest to dobre, jeśli rano musimy wcześnie wstać.

Zasada 7 – stały rytm dnia

Wprowadzenie stałego rytmu dnia pomoże uregulować zegar biologiczny. Sam schemat opiera się na chodzeniu spać i budzeniu mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. A jak to zrobić? Wystarczy tylko przeorganizować plan dnia i wyznaczyć sobie 7-8 godzin snu!

Zasada 8 – światło niebieskie

Wieczorna i nocna ekspozycja na niebieskie światło powoduje oszukanie mózgu, który myli dzień z nocą. Stan ten prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Zrezygnujmy zatem na godzien przed snem z m.in. telefonu.

Zasada 9 – kofeina, nikotyna, alkohol

Kofeina i nikotyna rozbudzają nasze ciało, przez co ciężej nam zasnąć. Z uwagi na to nie zaleca się palenia czy spożywania napojów z kofeiną w godzinach wieczornych. Natomiast alkohol może przyczyniać się do większej senności, jednak znacząco pogarsza jakość snu.

Materac Fit.4.Sleep – czym nas zaskoczy?

Materac do spania to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych elementów wyposażenia łóżka. Nic zatem dziwnego, że również jest uwzględniany przez higienę snu. Decydując się na wysokiej jakości modele, np. od Fit.4.Sleep, które znajdziemy na Senna Materace, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie zdrowy wypoczynek. Wynika to z faktu, iż jest on w stanie niemalże idealnie dopasować się do kształtu ciała użytkownika, przez co wspiera kręgosłup oraz całą sylwetkę. A czym wyróżniają się modele of Fit.4.Sleep? W zależności od modelu mogą nam zaoferować:

 • dwie twardości,
 • możliwość umieszczenia na stelażu regulowanym,
 • pokrowiec lato/zima.

Oprócz tego każdy model wyróżnia się wysoką wentylacją oraz pokrowcem, który można z łatwością ściągnąć i wyprać.

Czym się kierować wybierając wygodny materac Fit.4.Sleep?

Decydując się na komfortowe podłoże do spania, takie jak materac Fit.4.Sleep, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Do nich zalicza się przede wszystkim osobiste potrzeby oraz preferencje użytkownika. Oznacza to, że pod uwagę należy wziąć takie kwestie, jak:

 • rodzaj wypełnienia, gdyż wpływa non na właściwości wybranego modelu oraz odczuwany przez nas komfort,
 • stopień twardości, gdyż odpowiada on za prawidłowe dopasowanie się materaca do anatomicznych kształtów ciała oraz ich wsparcie,
 • rozmiar, gdyż łóżko wraz z materacem powinno być dopasowane od metrażu sypialni.

Akcesoria sypialniane – o czym jeszcze pamiętać komponując wygodne łóżko?

Oczywiście dobry materac to nie wszystko. Nasze łóżko powinno być wyposażone w inne elementy, tzw. akcesoria sypialniane. Znajdziemy je zarówno na stronie Senna Materace, jak i https://hilding.pl/. A co można do nich zaliczyć? Jak się okazuje, przy komponowaniu wygodnego łóżka warto dodatkowo pamiętać o:

 • stelaż, który odpowiada za właściwe wsparcie materaca oraz komfortowy wypoczynek,
 • ergonomicznej poduszce, która wspiera górne partie ciała, czyli głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym,
 • komfortową kołdrę, która zapewnia przyjemne wrażenie otulenia oraz właściwy komfort termiczny,
 • świeżą i czystą pościel, która chroni poduszkę i kołdrę przed zabrudzeniem,
 • ochraniacz na materac, który zapobiega zabrudzeniu oraz zawilgoceniu podłoża do spania.

Zdrowy i spokojny sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Warto zatem zadbać o niego poprzez wdrożenie zasad higieny snu w swoje życie. Nie zapominajmy także o komfortowym podłożu do spania, jakim jest materac!