Zaznacz stronę

Styl rustykalny to jedne z trendów, który tak naprawdę nigdy nie wychodzi z mody! Pozwala na stworzenie wspaniałej, domowej atmosfery w każdym pomieszczeniu. Co więcej, dzięki swoim unikalnym cechom idealnie sprawdzi się w sypialni. A w jaki sposób można dzięki niemu tworzyć czarujące wnętrze na miarę prawdziwego domku wiejskiego?

Sypialnia w stylu rustykalnym – podstawowe zasady urządzania

Styl rustykalny kojarzony jest przede wszystkim z wiejskim domem, sielskim klimatem, drewnianymi meblami i naturalnymi tkaninami. Nie ma się co dziwić, jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa “rustic”, czyli wiejski, swojski. W takim wnętrzu z pewnością odnajdą się osoby, które propagują ideę “slow life”, a także chcą żyć w zgodzie z naturą. Jednak, jakie są podstawowe zasady urządzania wnętrza w tym stylu?

Styl rustykalny – paleta kolorów

W sypialni w stylu rustykalnym mile widziane są rozbielone, gołębie tony, wyważone żółcienie czy złamana, butelkowa zieleń, która objawia się w formie drobnych akcentów. Ciemniejsze odcienie można przemycić w różnych odcieniach drewna.

Styl rustykalny – meble

Meble w stylu rustykalnym powinny być zaplanowane w sposób jak najbardziej bezpretensjonalny i pozbawiony misternych dekoracyjnych elementów. Stawiamy tutaj na to, co dała nam natura! Wszelkie szafki, szafy czy komody powinny zatem odznaczać się prostotą i nawiązywać estetyką do sprzętu znanych nam z dawnych, wiejskich chat.

Styl rustykalny – dodatki

Rezygnujemy tutaj ze zdobionych mebli na rzecz dekoracyjnych akcentów. Najlepiej, jeśli będą one z naturalnych, drewnianych elementów. Świetnym pomysłem będą drabinki zaprojektowane z gałęzi. Oprócz tego warto postawić na latarenki, lampiony i wiklinowe kosze.

Styl rustykalny – tapety

Klasyczne kolory lub drewniane elementy nie zadowalają nas do końca? Jak się okazuje, w rustykalnym wnętrzu sprawdzą się również tapety! Najlepiej, aby były utrzymane w delikatnej kolorystyce, nawiązującej do naturalnych motywów.

Styl rustykalny – tkaniny

W tym wnętrzu będą dominować tkaniny uszyte z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len lub wełna. Mogą one być wykorzystane w narzutach, kocach czy poszewkach na poduszki. Opcje tego warto postawić na wełniane dywany oraz miękkie imitacje skór owczych.

Wygodne łóżko jako podstawa każdej sypialni

Łóżko to jedne z ważniejszych, jak nie najważniejszy mebel w sypialni – w końcu to właśnie dzięki niemu zyskuje ona funkcjonalność. Na współczesnym rynku znajdziemy liczne ramy, które można dopasować do charakteru wnętrza, a jakie sprawdza się w stylu rustykalnym? Najlepiej postawić tutaj na solidne łóżko drewniane, które dopasuje się klimatem do innych drewnianych mebli lub belek. Możemy również zainwestować w łóżko tapicerowane, choć nie nada ono takiego unikalnego klimatu. W ogóle natomiast nie sprawdzą się tutaj metalowe modele – je zostawmy do bardziej nowoczesnych wnętrz. Jednak poza samą ramą warto również zwrócić uwagę na to, z czego to łóżko ma się składać. Oto trzy najważniejsze elementy, o których każdy z nas powinien pamiętać!

Materac

Materac do spania dostępny na https://hilding.pl/, to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka. Nie ma się co dziwić – to właśnie on odpowiada za właściwe wsparcie całego ciała użytkownika, w tym kręgosłupa. Jest to możliwe z uwagi na unikalną budowę, dzięki której dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała. A jak wybrać odpowiadający nam materac? Należy przede wszystkim uwzględnić indywidualne potrzeby oraz preferencje użytkownika. Oznacza to, że na uwadze należy mieć:
rodzaj wypełnienia, gdyż to od niego zależy komfort snu oraz ostateczne właściwości modelu,
stopień twardości, gdyż kwestia ta pozwala na idealne wsparcie kręgosłupa oraz dopasowanie się do całej sylwetki,
rozmiar, gdyż szerokość wybranego przez nas modelu musi być kompatybilna z metrażem sypialni oraz gwarantować odpowiednio dużo miejsca dla jednej lub dwóch osób.

Poduszka

Poduszka do spania ma podobną funkcję do materaca, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie, tyle że górnych partii ciała. Obejmują one głowę, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób jest w stanie zapewnić użytkownikowi komfortowe warunki do wypoczywania, a także pozwala uniknąć porannych bólów głowy czy sztywności karku. A czym się kierować przy wyborze poduszki? Tutaj znaczącą rolę odgrywa przede wszystkim:
rodzaj wypełnienia, które może być naturalne, syntetyczne lub piankowe,
kształt, który można dopasować od preferowanej przez siebie pozycji do spania,
wysokość oraz stopień twardości, które mają wpływ na właściwe ułożenie głowy na wybranym przez siebie modelu.

Kołdra

Kołdra do spania dostępna w sklepie internetowym Senna Materace, to trzeci, ale równie niezbędny element każdego łóżka. Jej funkcja opiera się głównie na zapewnianiu użytkownikowi właściwego komfortu termicznego. Oznacza to, że w upalne noce nasz organizm nie przegrzewa się, a w zimne – zapobiega wychładzaniu. Oprócz tego przyjemnie otula nasze ciało w czasie snu. A jak wybrać dobrą kołdrę? Oto najważniejsze czynniki, które każdy z nas musi wziąć pod uwagę, a do nich zalicza się:

  • rodzaj wypełnienia – obecnie na rynku znajdziemy modele naturalne oraz syntetyczne,
  • gramatura wypełnienia – grubość wypełnienia może być mniejsza (modele na lato) lub większa (modele na zimę),
  • rozmiar – szacuje się, że kołdra powinna być ok. 20-40 cm szersza od podłoża do spania.

Niezależnie od stylu, w jakim urządzimy swoją sypialnię, najważniejsze będzie odpowiednio skomponowane łóżko. Pamiętajmy zatem, aby poszczególne jego elementy dobierać na podstawie osobistych potrzeb oraz preferencji.