Zaznacz stronę

W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami ciągłego rodzaju technologicznego. Pozwala on na wzrost wydajności pracy, a także oszczędność surowców i materiałów. Wiąże się również z licznymi udogodnieniami, dzięki którym możemy szybko skomunikować się z osobą oddaloną o tysiące kilometrów czy znaleźć interesujące nas informacje. Wśród osób młodych prowadzi to do uzależnienia i ciągłego wpatrzenia się w ekran, nawet przed snem.

Dlaczego sen jest ważny? 

Ładujemy laptopy, tablety czy telefony po to, abyśmy mogli z nich korzystać. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że sami również musimy ładować swoje “baterie”? Proces ten odbywa się poprzez sen, który w dużej mierze wspomaga wysokiej jakości materac do spania. Pozwala on na prawidłowe ułożenie ciała, przez co nasz organizm może się we właściwy sposób zregenerować. Odpowiednie wysypianie się jest dla każdego człowieka bardzo ważne, gdyż umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. To właśnie od niego zależy wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, a także metabolizm, odporność czy kondycja. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą zaburzać zdrowy sen kobiety i mężczyzny, tym samym osłabiając nas. Jednym z nich są urządzenia elektroniczne.

W jaki sposób komputer wpływa na jakość snu? 

Według badań przynajmniej 90% z nas korzysta z technologii, takiej jak, chociażby komputer przed snem. Jak się jednak okazuje, urządzenia elektroniczne nie są do końca kompatybilne z naszym snem, przez co mają na niego negatywny wpływ. Jest to związane przede wszystkim z emitowaniem niebieskiego światła, które zaburza wytwarzanie melatoniny. Oznacza to, że nadmierne spoglądanie w ekran może skutkować:

  • trudnościami z zasypianiem,
  • zmniejszeniem jakości snu,
  • skróceniem snu,
  • bezsennością.

Jak zminimalizować wpływ technologii na sen? 

Wielu z nas nie wyobraża sobie położenie się do łóżka bez telefonu czy niesprawdzenie maila lub social mediów przed zamknięciem oczu. Jednak należy mieć świadomość, że tego typu działania, choć pozwalają nam być na bieżąco – niosą ze sobą negatywne konsekwencje. Już od lat mówi się o szkodliwym wpływie technologii na sen. A w jaki sposób możemy zminimalizować jej wpływ na nasz sen? Można to zrobić poprzez:

  • odłożenie komputera lub telefonu,
  • pozostawienie urządzeń elektronicznych w innym pokoju,
  • zaplanowanie swojej rutyny przed snem,
  • wyłączenie powiadomień.

Nie da się zaprzeczyć – technologia, którą jesteśmy otoczeni, ma jawny wpływ na jakość i długość naszego snu. Z uwagi na to, warto już dziś narzucać sobie nawyki, które ograniczają korzystanie z telefonu lub laptopa w godzinach wieczornych.