Zaznacz stronę

Espresso, cappuccino, latte macchiato czy flat white – istnieje wiele rodzajów kawy, jednak efekt jest jeden. Każda spożywana filiżanka kawy, daje nam zastrzyk energii, który często jest niezbędny w pracy lub przy wykonywaniu domowych obowiązków. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jaki jest wpływ kawy na nasz organizm oraz sen?

Jakie właściwości ma kawa? 

Kawa to napój, który jest sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. Najczęściej podaje się ją na gorąco, jednak w sezonie letnim króluje kawa mrożona. Niezależnie od tego, stanowi główne źródło kofeiny, która posiada właściwości. Do nich zalicza się:

  • pobudzenie organizmu,
  • przyspieszenie metabolizmu,
  • hamowanie apetytu,
  • poprawa samopoczucia.

Skutki picia kawy przed snem

Wieczorna kawa wypita, a my kładziemy się do ciepłego i komfortowego łóżka. Kołdra przyjemnie otula nasze ciało, a materac odpowiada za wsparcie całej sylwetki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w takich warunkach możemy się zregenerować – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Więc czekamy i czekamy, i czekamy, ale sen nie przychodzi. Jak się okazuje, do najczęstszych skutków picia kawy przed snem zalicza się:

  • trudności z zasypianiem,
  • częste budzenie się,
  • niskiej jakości wypoczynek,
  • bezsenność.

O jakiej porze wypić ostatnią kawę? 

Nie po to człowiek inwestuje w komfortowe łóżko, dba o zdrowy styl życia oraz aranżuje sypialnie zgodnie z zasadami feng shui, żeby móc nieprawidłowo się wysypiać. Oznacza to tylko jedno – czas na ustalenie ostatniej godziny na wypicie kawy! Niestety, często okazuje się, że nie jest to takie łatwe. Każdy organizm jest inny, z uwagi na co kofeina może być metabolizowana w różnym tempie. Można zatem poeksperymentować i ustalić idealną dla siebie porę na ostatnią filiżankę pysznej kawy. Warto jednak na uwadze mieć dwie główne zasady. Pierwsza z nich mówi, że według przeprowadzonych badań, kawa wypita nawet sześć godzin przed snem, może skróci jego czas aż o godzinę. Z uwagi na to, jeśli kładziemy się spać około 23, to nie powinniśmy pić kawy później, niż po 17. Druga natomiast stwierdza, że osoby zmagające się z chroniczną bezsennością powinny ograniczyć się jedynie do porannej dawki kofeiny.

Długość snu zależy przede wszystkim od wieku człowieka. Jednak szacuje się, że każdy osoba dorosłą powinna przesypiać przynajmniej osiem godzin dziennie, aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto dopasować spożycie kofeiny do swojego stylu życia i odpowiednio zadbać o zdrowy sen.