Zaznacz stronę

Planujesz wymianę materaca w pokoju swojego dziecka? Dowiedz się, co charakteryzuje dobry materac młodzieżowy, w jaki sposób podłoże do spania wspiera młody organizm i jakie konsekwencje może mieć sen na niskiej jakości materacu. W poniższym artykule znajdziesz również praktyczne informacje na temat higieny, doboru twardości i częstotliwości wymiany materacy młodzieżowych.

Jakie wymagania musi spełniać materac dla młodzieży?

Zastanawiając się, jaki materac dla młodzieży kupić, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że musi być to podłoże komfortowe i bezpieczne. W jaki sposób ocenić, czy wybrane podłoże jest właśnie takie? Kupując materac młodzieżowy sprawdźmy, czy:

  • jest wykonany z piany wysokoelastycznej (HR), termoelastycznej (VISCO) lub lateksowej
  • ma odpowiednią twardość (zalecana H2 lub H3)
  • ma wysoką elastyczność punktową
  • możliwe jest ściągnięcie i wypranie pokrowca, którym jest pokryty
  • posiada certyfikaty (podstawowy OEKO STANDARD i najlepiej również inne)
  • posiada gwarancję producenta na minimum 2 lata.

Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy producent może poszczycić się badaniami, które np. potwierdzają, iż jego produkt daje odpowiednie podparcie młodemu kręgosłupowi i zapewnia prawidłowe warunki dla optymalnego rozwoju układu mięśniowego i szkieletowego.

Dlaczego zakup porządnego materaca dla nastolatka jest bardzo ważne?

To, na jakim podłożu śpimy, wpływa nie tylko na jakość naszego snu, ale również codzienne funkcjonowanie i regenerację organizmu. Nieodpowiednio dobrany materac lub materac niskiej jakości, może nie tylko pogłębiać już zaistniałe wady postawy, ale dodatkowo nawet je powodować. 

Większość wad postawy powstaje w wieku dziecięcym i nastoletnim – profilaktyczne im zapobieganie jest kluczowym sposobem na zapewnienie dziecku zdrowego startu w przyszłość. Fizjoterapeuci pracujący z dziećmi potwierdzają, że najważniejszymi elementami dbania o prawidłową postawę i zdrowy rozwój dziecka, jest odpowiednia pielęgnacja, dobrze dobrane podłoże do spania i odpowiednio dopasowane buty.

Producenci wysokiej jakości materacy opracowują swoje produkty wespół z całym zespołem specjalistów, w tym ortopedów i fizjoterapeutów. Dzięki temu powstają modele idealnie dopasowane do potrzeb poszczególnych grup odbiorców. Ich cechą wspólną jest optymalne podparcie na całej długości ciała oraz dbanie o naturalną pozycję w trakcie snu. Materace takie są również higieniczne i trwałe, czego niestety nie mogą zapewnić tanie łóżka z materacem. Młodzieżowe materace wiodących producentów różnią się od zwykłych podłoży pod każdym względem – warto zainwestować odrobinę większe środki i mieć pewność, że produkt posłuży dziecku przez lata i będzie bezpieczny dla jego kręgosłupa.

Jak utrzymać czystość materaca młodzieżowego?

W łóżku spędzamy 1/3 doby, a w przypadku młodzieży czas ten może być nawet dwukrotnie dłuższy. Jak wiadomo, łóżko bywa „centrum dowodzenia” dla nastolatków, w którym nie tylko śpią, ale też spędzają wolny czas grając w gry, rozmawiając z przyjaciółmi, czytając. Chociaż nie jest to zgodne z zaleceniami pedagogów i specjalistów od snu, łóżko bywa również miejscem nauki i odrabiania zadań. Zdarza się także, że wszystkim tym czynnościom często towarzyszą przekąski czy czworonożny pupil. Podsumowując, łóżko młodzieżowe powinno być sprzątane często i bardzo dokładnie. Podczas gdy wymiana pościeli nie stanowi większego problemu, jak zadbać o materac młodzieżowy?

Przede wszystkim, warto zainwestować w materac dobrej marki, takiej jak Hilding. Producent przewidział konieczność częstego odświeżania materaca, dlatego wszystkie jego modele zalecane dla młodzieży zamknięte są w ściąganym pokrowcu, który może być prany nawet w 60 stopniach. Samo wypranie pokrowca to jednak nie wszystko. Najwięcej zabrudzeń może gromadzić się bowiem w samym wkładzie materacy – roztocza, drobnoustroje i grzyby żywiące się martwym naskórkiem i potem mają tutaj najwięcej pożywki. Niestety, niskiej jakości podłoża do spania wykonane z pianki poliuretanowej bez żadnych dodatkowych właściwości, są idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów. Wysokiej jakości materace zapewniają odpowiednią wentylację, a ich struktura sprawia, że drobnoustroje nie osiedlają się w nich. Dla osób wyjątkowo wrażliwych polecane są materace z pianki lateksowej – mają one status antyalergicznych. Taki materac, po zdjęciu pokrowca, wystarczy po prostu raz-dwa razy w roku wywietrzyć – jeśli mamy możliwość na zewnątrz, a jeśli nie, to odkurzyć.

Pamiętajmy również o osłanianiu materaca: pokrowce wydłużają żywotność wkładu i chronią go przed zabrudzeniami, ale nie są wodoszczelne (materac nie miałby odpowiedniej wentylacji). Dla ochrony wkładu dobrze jest stosować materace nawierzchnie lub prześcieradła, które zapobiegają przedostaniu się płynów w głąb podłoża.

Jakie są różnice między materacem młodzieżowym, a dziecięcym?

Przede wszystkim, materace młodzieżowe różnią się od dziecięcych rozmiarem – są to już pełnowymiarowe podłoża do spania. Najpopularniejszym wyborem rodziców jest najczęściej materac młodzieżowy 90×200 – zapewnia od odpowiednią przestrzeń dla rozwijającego się dziecka, a dodatkowo pasuje do większości łóżek oferowanych przez wiodących producentów mebli.

Po drugie, materac taki jest wyższy – w przypadku produktów renomowanych marek mówimy o 20 centymetrach lub więcej. Materace dziecięce, z racji faktu, że przeważnie są znacznie mniejsze i poddawane są mniejszemu naciskowi, są też niższe (przykładowo, Hilding Dobranocka ma ok. 10 cm wysokości).

Po trzecie i najważniejsze – materac kupowany z myślą o nastolatku może być już „dorosłym” materacem. Pod warunkiem, że waga dziecka przewyższa 25 kilogramów, odpowiednim podłożem będzie również materac kieszeniowy. Małe dzieci nie powinny spać na materacach sprężynowych (nawet najwyższej jakości) ze względu zbyt wysoką sprężystość takiego podłoża. Lekkie ciało dziecięce nie jest w stanie wywrzeć odpowiedniego nacisku na powierzchnię materaca sprężynowego, co może prowadzić do przyjmowania niefizjologicznych pozycji.

Jaką twardość powinien mieć materac dla nastolatka?

Ze względu na fakt, że nastolatki szybko rosną, jak również i zwiększają swoją wagę, warto przemyśleć zakup materaca uniwersalnego, który posłuży przez wiele lat. Podłoża piankowe, wykonane z najwyższej jakości materiałów, spełniają te warunki.

Jednym z najczęściej polecanych materacy dla młodzieży, jest Hilding Breakdance – posiada on dwie twardości (H2 i H3), co pozwala na dostosowywanie się materaca do potrzeb dziecka. Może być używany na jednej bądź drugiej stronie. Co więcej, każda z nich jest wyprofilowana w 7 stref twardości, które dodatkowo zwiększają komfort wypoczynku, idealnie dopasowując się do krzywizn ciała. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w drugim flagowym produkcie marki Hilding – modelu Hilding Funky.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów od snu, twardość H2 zalecana jest dla osób o wadze niższej niż 80kg, a H3 – wyższej. Indywidualne preferencje mają tutaj jednak niebagatelne znaczenie – jeśli nastolatek ważący 50 kilogramów czuje się najbardziej komfortowo na podłożu stawiającym lekki opór, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spał na stronie o twardości H3.

Co ile trzeba wymieniać materac dla dziecka?

Jeśli korzystamy z produktów renomowanych marek, tak naprawdę konieczność wymiany materaca dla dziecka zachodzi raz – gdy z dziecięcego wkroczy ono w wiek nastoletni. Wiodący producenci tacy jak Hilding, udzielają minimum 5-letniej gwarancji na swoje produkty (w przypadku dziecięcych materacy i materacy stricte młodzieżowych jest to 5 lat, w przypadku materacy „dorosłych” nawet 15).

Dziecięcy materac np. Hilding Dobranocka spokojnie może być użytkowany przez dziecko do okresu, gdy nie będzie ono potrzebować materaca młodzieżowego. Wtedy można zdecydować się na model Hilding Funky lub Hilding Breakdance, które będą towarzyszyć nastolatkowi do okresu studenckiego.

Warto jednak pamiętać, że każdy materac ulega zużyciu ze względu na częstotliwość i intensywność wykorzystywania. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy dbamy o jego odpowiednią higienę i jakość podłoża, na którym się znajduje. Specjaliści zalecają, aby materac był regularnie obracany (co 6 miesięcy) i użytkowany wyłącznie na stelażach zalecanych przez producenta (ważna jest gęstość szczebli oraz elastyczność). Jeśli w materacu pojawiają się wgłębienia, wyczuwalne są grudki, materac uległ mechanicznemu uszkodzeniu (np. nacięciu) lub został zalany płynem – zachodzi konieczność jego wymiany.

Reasumując: zakup materaca młodzieżowego dobrej jakości choć z pewnością jest większym wydatkiem niż ma to miejsce w przypadku taniego materaca, jest inwestycją w przyszłość dziecka. Ponadto, amortyzuje się z biegiem lat – tanie materace wymagają regularnej wymiany, ponieważ odkształcają się i są niehigieniczne.