Zaznacz stronę

Materace wysokoelastyczne są jednymi z najlepiej sprzedających się rodzajów materacy. Nic dziwnego – występują w wielu wariantach i są niebywale wygodne. Jak jednak odnaleźć w bogatej ofercie materacy wysokoelastycznych ten odpowiedni dla siebie?

Materac wysokoelastyczny – czym się wyróżnia?

Materace piankowe wysokoelastyczne, jak sama nazwa wskazuje, są zaliczane do grupy podłoży piankowych. W odróżnieniu od tanich materacy z pianki poliuretanowej, zapewniają optymalne podparcie ciała na całej jego długości. Odznaczają się bardzo dużą sprężystością i wytrzymałością.

Jakie są rodzaje materacy wysokoelastycznych?

W sklepach oferujących wysokiej klasy rozwiązania dla snu, znaleźć można bardzo szeroką ofertę materacy wysokoelastycznych. Najczęściej spotykane są dwa rozwiązania: materac wysokoelastyczny wzmocniony dodatkowo inną wysokiej jakości pianką (termoelastyczną, wysokoelastyczną o innej twardości, chłodzącą lub lateksem) lub materac wysokoelastyczny hybrydowy. Te drugi rodzaj łączy w sobie zalety materaca piankowego i sprężynowego. Materace hybrydowe uznawane są za wyjątkowe podłoże do spania, doskonałe materace dla par i osób o wadze wyższej, niż przeciętna.

Jakie są zalety korzystania z materacy wysokoelastycznych?

Każdy materac z pianki wysokoelastycznej charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Piana ta jest odporna na odkształcenia, dlatego pomimo faktu, że zakup tego typu materaca jest sporym wydatkiem, zostanie on zamortyzowany na przestrzeni lat. Co ważne, nawet dwuosobowe materace wysokoelastyczne po kilkunastu latach użytkowania potrafią w dalszym ciągu odznaczać się tymi samymi cechami, co po zakupie. Oczywiście ważna jest tutaj eksploatacja i stosowanie się do zaleceń producenta w kwestii stosowanego stelaża, wietrzenia i czyszczenia materaca. Renomowane marki takie jak Hilding, dają nawet piętnaście lat gwarancji na swoje materace wysokoelastyczne.

Drugą ważną cechą materacy wysokoelastycznych jest sprężystość. Po ustaniu nacisku, materac szybko odzyskuje swój pierwotny kształt. Działa to w dwie strony – po położeniu się na materacu, szybko czujemy jego dopasowanie się do krzywizn naszego ciała. Niektórzy uważają, że jest to przewaga piany wysokoelastycznej nad termoelastyczną, która zwana jest inaczej „leniwą” z racji dłuższego czasu, jaki potrzebuje, aby się odkształcić.

Materace wysokoelastyczne znane są również z doskonałego rozluźniania napiętych mięśni i zapewniania optymalnego wsparcia dla kręgosłupa. Pozwalają na zniwelowanie dolegliwości bólowych i złagodzenie objawów wynikających z wad postawy.

Piana wysokoelastyczna charakteryzuje się dużą porowatością, co przekłada się na idealną wentylację. W materacach wykonanych z tego materiału nie gromadzą się patogeny, odchody roztoczy i nie rozwija się grzyb. To dobre podłoże dla osób z alergiami.

Kolejną cechą materacy wysokoelastycznych jest – jak nazwa sugeruje – duża elastyczność. W praktyce oznacza to doskonałe dopasowanie do niemal każdej wagi, wzrostu czy rodzaju sylwetki.

Mówiąc o materacach wysokoelastycznych należy również wspomnieć, że obok materacy z pianki termoelastycznej, to drugi zalecany rodzaj podłoża do łóżeczek i kołysek dziecięcych.

Czy istnieją wady korzystania z materacy wysokoelastycznych?

Czy zawsze najlepszym wyborem będą materace wysokoelastyczne? Wady tych produktów trudno znaleźć, jednak z pewnością można uznać, że dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem będą materace termoelastyczne. Jeśli cierpisz z powodów chronicznych bólów kręgosłupa o zdiagnozowanym przez ortopedę podłożu, lepiej jest wybrać jeden z materacy o statusie wyrobu medycznego (np. Salsa Hilding czy Rumba Hilding – oba termoelastyczne). Materac wysokoelastyczny oczywiście zapewni Ci stosowny komfort, jednak ma on odrobinę mniejszą elastyczność punktową niż materac wykonany z pianki VISCO.

Z drugiej jednak strony, materace termoelastyczne swoje idealne dopasowanie do krzywizn ciała zawdzięczają reagowaniu na ciepło wydzielane przez leżącego na nich człowieka. To powoduje również dodatkowy efekt, jakim jest rozgrzewanie śpiącej osoby. Materace wysokoelastyczne – z perspektywy osób nie lubiących nadmiernego ciepła w nocy – mają tę przewagę, że nie zwiększają temperatury ciała.

Dla niektórych osób materace piankowe wysokoelastyczne mogą być odrobinę zbyt twarde – ich wysoka sprężystość daje wrażenie większego „oporu” podłoża, niż ma to miejsce w przypadku pian termoelastycznych. Jeśli nie mamy pewności, co wybrać, warto na własną rękę przetestować, jaka jest różnica między wymienionymi podłożami i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Materace wysokoelastyczne – opinie ekspertów

Zdaniem specjalistów od snu, w tym ortopedów i fizjoterapeutów, materace wysokoelastyczne są doskonałym wyborem dla każdej grupy wiekowej. Będą dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, w tym noworodków, jak i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Warunkiem optymalnego wykorzystania możliwości, jakie daje to podłoże do spania, jest jednak dopasowanie jego poziomu twardości do masy ciała i indywidualnych preferencji osoby śpiącej.

Ze względu na dobre podparcie całej długości ciała, zapewniają prawidłową pozycję w trakcie snu, wspomagają regenerację mięśni i kręgosłupa oraz nie powodują ucisku naczyń krwionośnych.

Najlepsze materace wysokoelastyczne od ekspertów z Hilding

Hilding opracowuje swoje produkty we współpracy z lekarzami, fizjoterapeutami i ekspertami od snu. Dlatego decydując się na jeden z wyrobów marki masz gwarancję najwyższej jakości potwierdzonej certyfikatami. Czym wyróżniają się poszczególne modele materacy wysokoelastycznych Hilding?

  • Hilding Boogie – złożony z trzech pianek (wysokoelastycznej, lateksowej i FloFom), jest jednym z najbardziej innowacyjnych produktów marki. Każda z wymienionych pianek charakteryzuje się innymi właściwościami. Piana wysokoelastyczna została wyprofilowana w 7 stref twardości, wspierających poszczególne części ciała. Piana lateksowa ma właściwości antybakteryjne, a FloFom – chłodzące. Materac pewnie podpiera ciało i jest odpowiedni dla osób, które nie przepadają za wrażeniem „zapadania się” w głąb materaca.
  • Hilding Conga – złożony jest z aż czterech rodzajów pianek. Podstawowe blaty materaca wykonane są z piany wysokoelastycznej oraz Velvet Touch, które idealnie wspierają ciało i optymalnie rozkładają jego ciężar na całą długość materaca. W strefie ramion z jednej strony dodana została pianka termoelastyczna VISCO, która reagując na ciepło, rozgrzewa mięśnie kapturowe i spiętą górną część kręgosłupa. Z kolei z drugiej strony materaca w tym samym miejscu umieszczono pianę FloFom, która działa chłodząco. Ta strona materaca będzie odpowiednia na lato. Materac Hilding Conga polecany jest parom oraz osobom aktywnym.
  • Hilding Foxtrot – jest to materac o najwyższej twardości w ofercie Hilding (H4), doskonały dla osób, których masa ciała przekracza 80 kilogramów lub tych, którzy po prostu lubią mocno wspierające ciało podłoża. Złożony jest z jednego blatu piany wysokoelastycznej o bardzo dużej gęstości.
  • Hilding Modern – dostępny w dwóch twardościach (H3 i H4) materac, idealny dla wszystkich tych, którzy lubią dobrze podpierające ciało podłoża. Sprawdzi się zarówno w sypialni par, jak i osób o większej wadze. Do produkcji materaca wykorzystano tzw. pianę wysokoelastyczną hybrydową o mniej jednolitej strukturze komórkowej. W praktyce oznacza to, że jest to materac o doskonałej sprężystości, nie poddający się odkształceniom. Podobnie jak wszystkie wysokiej klasy materace Hilding, również ten jest wyprofilowany w 7 stref twardości.
  • Hilding Rock & Roll – materac złożony jest z dwóch rodzajów piany wysokoelastycznej, z których każda ma inną twardość. Dzięki temu możliwe jest płynne zmienianie (poprzez obrócenie materaca) twardości podłoża. Wyprofilowany w 7 stref, doskonale podpiera całe ciało. To prawdopodobnie najbardziej uniwersalny ze wszystkich materacy wysokoelastycznych Hilding – będzie odpowiedni zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, par oraz seniorów.

Na wszystkie wymienione wyżej materace marka Hilding oferuje aż 15 lat gwarancji. Materace pokryte są ściągalnymi pokrowcami, które można prać nawet w 60 stopniach. Jeśli nadal nie masz pewności, który z wymienionych modeli będzie odpowiedni dla Ciebie – zasięgnij porady osoby pracującej w sklepie specjalistycznym.