Zaznacz stronę

Zatrzymaj się i zastanów nad tym, jak ważną rolę w Twoim życiu odgrywa sen. Jeśli myślisz, że chodzi tylko o odpoczynek – musisz odkryć jeszcze wiele korzyści, które płyną z dobrego wysypiania się. Gwarantem tego ostatniego może być dobór odpowiedniego materaca – idealnego środowiska, w którym będziesz mógł się relaksować i zdobywać siły na kolejny dzień pracy.

Materac a sen – nieodłączny duet, którego nie można ignorować

Sen jest procesem biologicznym, który obecny jest w życiu każdego z nas. Daje nam okazję na poprawne dostrojenie gospodarki hormonalnej do naszego trybu funkcjonowania, na znaczącą poprawę swojej kondycji psychicznej, regenerację mięśni, konsolidację śladu pamięciowego i na wykonanie wielu, wielu innych aktywności. Dopiero dowiadujemy się, co tak naprawdę wnosi do naszego życia. Związek pomiędzy snem a naszym funkcjonowaniem jest nieoceniony, a ponadto ciągle odkrywamy nowe detale tej relacji. Dobór materaca jest więc kwestią, która może mieć przełożenie nie tylko na to, jak poczujesz się w ciągu tej krótkiej chwili relaksu, kiedy jeszcze nie śpisz, a delektujesz się wygodną pozycją przed zaśnięciem, a na to, jak wygląda Twoje życie. Według firmy Hilding, która od lat jest zaufanym dostawcą materacy na rynku międzynarodowym, na dobry sen składa się wiele czynników. Kluczowymi są higiena, komfort, mikroklimat, ergonomia, ale także indywidualne podejście do każdego cyklu snu. To dana osoba ma wybrać najlepszy materac do jej potrzeb – nie marketingowe slogany. Jest to coś, co się liczy szczególnie – bo każdy z nas śpi nieco inaczej, ma inną budowę ciała i potrzebuje czegoś innego. Dlatego za skutecznym i satysfakcjonującym snem stoi wiele czynników – w tym lektura tekstów takich jak ten, które informują Cię, czym kierować się podczas doboru odpowiednich rozwiązań.

Co odróżnia materace piankowe od sprężynowych?

Jaki materac wybrać?”. To kluczowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Niestety nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie – by zdecydować, co jest dla Ciebie lepsze – materac sprężynowy czy piankowy – musisz rozumieć, jakie są zalety i wady obydwóch tych typów. Ten pierwszy – piankowy – cieszy się złą sławą. Natomiast ten drugi – sprężynowy – traci nieco swoją renomę w ostatnich latach. Zasadniczo różnica występuje tu na płaszczyźnie konstrukcji. W materacu sprężynowym znajdują się sprężyny, które w odpowiedni sposób radzą sobie z rozkładaniem masy ciała leżącego. Z kolei w materacu piankowym rolę tę pełnią warstwy elastycznej pianki. To takie proste porównanie – diabeł tkwi jednak w szczegółach. To o nich musimy powiedzieć więcej, jednak już rozdzielając te typy od siebie – na porównania przyjdzie jeszcze czas.

Materac piankowy – kiedy warto go kupić?

Materace piankowe są tym rodzajem materacy, które nigdy nie cieszyły się zaufaniem konsumentów w naszym kraju. Problemem była skrajnie niska jakość tego typu produktów w PRL-u. Dziś jednak materace piankowe są znacznie bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Można spokojnie zakupić je jako zamiennik dla materaca sprężynowego. Ich okresy gwarancyjne – przynajmniej w przypadku modeli Hilding, dorównują tym, które spotkamy w modelach sprężynowych. Wysokiej klasy materac piankowy zapewnia niezwykły komfort i idealne warunki do spania – tj. odpowiedni mikroklimat i higienę snu. W wielu wypadkach są to materace antyalergiczne. Współcześnie konstrukcje piankowe wykorzystywane są nawet do zastosowań medycznych. Materace piankowe to także materace nawierzchniowe, lateksowe i wiele innych podtypów. Szeroka gama zastosowań to ogromna zaleta konstrukcji piankowych.

Materac sprężynowy – kiedy warto go kupić?

To bardziej klasyczna konstrukcja materaca. Warto skupiać się na materacach kieszeniowych, które mają wiele stref nacisku. Większość modeli Hilding ma na swojej powierzchni wydzielonych siedem stref, które wyróżniają się nieco innymi parametrami względem podtrzymywania naszego ciała. Przekłada się to na znakomity komfort. Do pewnego czasu materace sprężynowe były w stanie jako jedyne utrzymać duży poziom twardości – H3 i H4. Dziś znajdziemy także materace piankowe o takich parametrach, jednak to sprężynowe przez lata były gwarantem trwałości, stabilności i niepodatności na odkształcenia. Cierpiała za to ich higiena i mikroklimat – choć w przypadku nowoczesnych modeli Hilding i to spotkało się z właściwymi rozwiązaniami.

Jaki powinien być dobry materac? Po czym go rozpoznać?

Dobry materac to taki, który dobrze komponuje się z kształtem naszego ciała. Niezależnie od tego, czy jest to materac piankowy czy sprężynowy, czy chociażby materac sprężynowy kieszeniowy – dobierajmy to, co najlepiej wpisuje się w nasze oczekiwania. Jeśli mamy problem z zasypianiem, bo nie możemy znaleźć właściwej pozycji w trakcie zasypiania, warto wybrać twardszy niż do tej pory materac sprężynowy z wieloma strefami nacisku. Gdy korzystamy z materaca medycznego, warto zadbać o to, by był to model z oznaczeniami przeznaczonymi dla produktów o prozdrowotnej specyfikacji. Jeśli interesuje nas materac składany, nawierzchniowy lub inny niestandardowy model – kierujmy się tym, co zawarte jest w jego specyfikacji. Sprawdzajmy technologie, czytajmy więcej na temat możliwości utrzymania higieny snu – np. czy dany materac dysponuje wymiennym pokrowcem, czy jego konstrukcja zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii w jego wnętrzu – takie detale mają wielkie znaczenie. Kluczem jest nasze ciało. Na materacach nie warto także oszczędzać – choć w zasadzie nie ma takiej konieczności, bo wiele topowych propozycji renomowanych firm, takich jak Hilding, dostępne jest już od dosyć „sensownych” kwot. Jednak dla fanów materacy za kilka tysięcy złotych również coś się znajdzie, np. w ofercie marki premium Curem.

O czym pamiętać podczas wyboru materaca?

Skupiajmy się na doborze właściwej twardości. Materac powinien być dostosowany do naszej wagi – H1 do 60 kilogramów, H2 do 80 kilogramów, H3 do 100 kilogramów, H4 powyżej 100 kilogramów, lub bardziej twardy. Ponadto alergicy zawsze powinni zwracać uwagę na aspekt rozwoju alergenów w danym materacu. W zasadzie jest wiele takich elementów, na które należy zwrócić uwagę, ale często pomijamy okresy gwarancyjne. Jest  to duży błąd. Bo to one często zdradzają nam, w jakim stopniu dany materac faktycznie jest wytrzymały i odporny na odkształcenia. Im dłuższy okres gwarancyjny, tym większa szansa, że dana konstrukcja będzie z nami wiele długich lat.

Jakie materac sprężynowe i piankowe znajdziemy w ofercie Hilding?

Hilding to szwedzka firma, która zajmuje się produkowaniem materacy najwyższej klasy. Gracz ten działa w kilkudziesięciu państwach na całym świecie, a jego oferta bogata jest w wiele innowacyjnych, przełomowych i atrakcyjnych cenowo materacy. Oto dwa najpopularniejsze modele Hildinga, które wyróżniają się bardzo zróżnicowanymi konstrukcjami:

Hilding Fandango – jest to model ze średniej półki cenowej, który dysponuje 7-strefową konstrukcją kieszeniową. Dostępny jest w różnych rozmiarach, zarówno jako materac sprężynowy 140×200, 80×200, 160×200, czy 90×200. Wyróżnia się piankowymi wstawkami w konstrukcji multipocket. Hilding Fandango jest materacem antyalergicznym, który uzyskał status materaca rehabilitacyjnego. Fakt posiadania certyfikacji medycznej to dowód na to, że jest to wybitnie udana konstrukcja, która w niskiej cenie daje nam dostęp do znakomitego mikroklimatu, idealnej ergonomii i świetnej higieny snu. Korzysta on z pokrowca Tencel. Okres gwarancyjny tego modelu to 10 lat.

Hilding Rumba – innowacyjny materac piankowy. Materac Rumba stworzony został jako nowoczesne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa. Idealne dopasowanie do pleców pozwala na osiągnięcie poziomu komfortu, którego nigdy nie udałoby się uzyskać, korzystając jedynie ze sprężyn. Rumba dostępny jest jako materac piankowy 160×200, 80×200, 120×200, znajdziemy go we wszystkich popularnych rozmiarach. Jest to model z certyfikacją medyczną, co gwarantuje jego prozdrowotne działanie. Materac korzysta z mieszanki pianek – w tym Velvet Touch i Visco. Model jest droższy od Fandango, oferuje jednak właściwości termoelastyczne, które sprzyjają wygodzie snu.