Zaznacz stronę

Rola snu w życiu jest kluczowa. Dowiedz się, jak nie przepłacając, możesz poprawić jakość odpoczynku każdej nocy. Korzyści płynące z wykorzystania materacy nawierzchniowych są bardzo wymierne – odkryjesz je z naszym poradnikiem.

Materac nawierzchniowy – czy dla poprawy snu warto decydować się na to rozwiązanie?

Materac nawierzchniowy jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Dodatkowy materac na łóżko może pełnić jedną, bardzo ważną misję – być dodatkowym strażnikiem higieny i jakości naszego snu. Jest to rola o ogromnej wadze – dobrze wysypiając się, jesteśmy skłonni do lepszego funkcjonowania podczas dnia. Częściej podejmujemy się trudnych zadań, dążymy do zachowania zdrowej kondycji, cieszymy się lepszym zdrowiem psychicznym. Istnieją nawet dowody na to, że sen może stanowić skuteczny środek zapobiegawczy przed chorobą Alzheimera – choć to raczej jego brak w latach młodości jest czynnikiem ryzyka do wystąpienia tego tragicznego w skutkach schorzenia. O tym, że warto spać skutecznie, przekonywać nie musimy. Jednak na czym – to już jest inna kwestia. Materac na łóżko ma decydujący wpływ na ergonomię naszego snu. Dlatego dziś właśnie o tym. Przejdźmy do kluczowej kwestii – omówmy cechy materacy nawierzchniowych, aby lepiej zrozumieć ich specyfikę.

Materac nawierzchniowy – jaki to materac?

Materac nawierzchniowy to swego rodzaju nakładka na łóżko, kanapę, czy wersalkę lub inną powierzchnię, na której możemy spać. Wykorzystujemy go do tego, by poprawić właściwości tej przestrzeni w celu zapewnienia sobie lepszego standardu snu. Jednak nie tylko po to. Materac nawierzchniowy może być też sposobem na to, by móc skorzystać z rozwiązań antyalergicznych bez konieczności zakupu nowego, pełnowymiarowego materaca. Część z tego typu produktów to materace piankowe, lateksowe, czyli takie, które są w zasadzie zupełnie odporne na wykształcanie się w nich alergenów. Co więcej, materac nawierzchniowy może utwardzić powierzchnię, na której śpimy. To bardzo istotne dla wielu osób – szczególnie tych, które ciągle skarżą się na brak stabilnej pozycji w trakcie spania i ból pleców. Materac nawierzchniowy to banalnie proste rozwiązanie, które jednak może przynieść nam ulgę na wielu różnych płaszczyznach wypoczynku. Od kwestii poprawy komfortu, przez znaczący wzrost higieny snu, po właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i wsparcie przeciwko grzybom i innym szkodliwym mikroorganizmom, które często atakują powierzchnie, na których śpimy. Szczególnie gdy mówimy tu o nieco wiekowych meblach. Te są niezwykle łatwo podatne na ząb czasu – ich okres przydatności pozostał gdzieś w odległej przeszłości.

Jak wybrać dobry materac nawierzchniowy?

Teraz czas na zadanie sobie bardzo istotnego pytania. Przy każdym wyborze materaca musimy kierować się tym, czego my potrzebujemy. Pytanie brzmi więc – czego oczekuję od mojego materaca? W przypadku modeli nawierzchniowych mamy do czynienia przede wszystkim z konstrukcjami piankowymi. Organizacja i materiał, z którego dana pianka jest wykonana, to zupełnie odrębna kwestia. Warto kierować się więc standardowymi parametrami, takimi jak skala twardości. W przypadku materacy nawierzchniowych jest ona taka sama, jak w przypadku standardowych materacy. H1 to materac dla osób o masie do 60 kilogramów, H2 do 80 kilogramów, H3 do 100 kilogramów. Materacy H4 wśród materacy nawierzchniowych raczej nie uświadczymy, większość modeli operuje wokół H1 i H2. Przy wyborze kierujmy się tym, by dany materac miał długi okres gwarancyjny, pochodził od sprawdzonego producenta i był wykonany z wysokiej jakości materiałów. W przypadku pianek jest to szczególnie istotne, ponieważ łatwo się odkształcają, przynajmniej w tych najtańszych modelach, nie mówimy tu o np. piance Velvet Touch stosowanej w materacach Hilding.

Jakie rodzaje materacy nawierzchniowych wyróżniamy?

Istnieje kilka typów klasyfikacji materacy. Możemy je rozróżnić ze względu na twardość – jak ma to miejsce w przypadku modeli H1, H2, H3 i H4. Możemy rozróżniać je także ze względu na typ konstrukcji – w przypadku materacy nawierzchniowych znaczna część to materace piankowe. Tego typu produkty dzielimy również na medyczne (ortopedyczne) i te bez właściwości medycznych. Jednak ta nomenklatura ponownie zarezerwowana jest dla standardowych, pełnowymiarowych materacy. Materace nawierzchniowe stanowią bardziej podtyp większej dziedziny materacy – materacy piankowych albo własny, odrębny typ materacy.

Ile kosztują dobre materace nawierzchniowe?

Pytanie to jest bardzo ważne. W końcu jeśli decydujemy się na zakup materaca nawierzchniowego, musimy przede wszystkim brać pod uwagę aspekt finansowy. Jak więc to wygląda w praktyce? Wszystko zależy od tego, jaki rozmiar i jaki model materaca wybierzemy. Przykładowo – średnio-półkowy materac Hilding Blues kosztuje około 800 złotych za wariant 180×200. Standardowy materac nawierzchniowy 120×200 to koszt około 500 złotych. Różnica jest więc bardzo wyraźna. Możemy spokojnie znaleźć droższe propozycje u innych konkurentów. Niektóre materace nawierzchniowe kosztują nawet 1500 złotych. Na rynku znajdziemy także tańsze konstrukcje – jednak zwróćmy uwagę na ich specyfikację i jakość. Rzadko kiedy parametry modeli poniżej 300 złotych są w stanie nawiązać konkurencję z np. materacem Hilding Bass.

Czy zakup materaca nawierzchniowego na wersalkę jest dobrym pomysłem?

Materac na wersalkę może być uzasadnionym wyborem. Koszt mebla tego typu z pewnością nie jest bardzo niski, dlatego nie podejmujemy się jego wymiany zbyt często. Nakładki na materac kosztują zdecydowanie mniej od nowej wersalki. Co więcej, nakładka na materac może sprzyjać higienie snu niezależnie od tego, czy dana powierzchnia jest zniszczona, czy też nie. To dodatkowe zabezpieczenie dla tego typu mebla – szansa na długowieczność. Każdy powinien rozważyć taki zakup we własnym zakresie – jeśli jednak istnieje faktyczna potrzeba zastosowania tego typu rozwiązania – oto przykładowe modele, które z pewnością sprawdzą się w niejednej sypialni (bądź też salonie, skoro o wersalkach mowa).

Jakie materace nawierzchniowe Hilding warto wybrać?

Hilding Bass, Hilding Alt i Hilding Tenor to renomowane materace nawierzchniowe znanej marki Hilding. To producent, który przy tworzeniu swoich rozwiązań kieruje się prostą filozofią – zdrowy sen dla całego świata. Nie inaczej jest w przypadku tych produktów. W celu omówienia ich parametrów, przeanalizujmy każdą konstrukcję osobno – z naciskiem na te dobre strony, ale obiektywnie podchodząc także do wad.

  • Hilding Bass to materac, który jest dostępny w przeróżnych rozmiarach. Zwiększa on twardość powierzchni, gdy nie prezentuje ona wystarczająco dobrych właściwości. Jest to jeden z najtańszych modeli nawierzchniowych obecnych na rynku. Jego popularność idzie w parze z jakością. Utrzymuje on znakomite parametry przez nawet 15 lat użytkowania – tyle wynosi okres gwarancyjny. W temacie dobrego snu liczą się także detale, takie jak pokrowiec na materac Tencel, który można prać w 60 stopniach Celsjusza. To spora zaleta – sprzyja utrzymaniu higieny snu na najwyższym poziomie. To materac antyalergiczny, korzystający z pianki Velvet Touch.
  • Hilding Alt – świetnie wykonany, wygodny, ochronny. Tutaj dużą rolę odgrywa również dostępność wielu wymiarów. Materac nawierzchniowy 140×200, 80×200, 160×200 – każdy dopasuje go do swoich potrzeb. Jego parametry są niezwykle podobne do modelu Bass – ponownie możemy tu skorzystać z pokrowca Tencel lub Cashmere, mamy 15 lat gwarancji, właściwości antyalergiczne etc. Jednak Alt został stworzony w odwrotnym celu co Bass. Ma on zmiękczyć zbyt twardą powierzchnię.
  • Hilding Tenor to materac, który cieszy się rewelacyjnymi ocenami użytkowników. Korzysta on z pokrowca Tencel. To materac antyalergiczny, który zawiera w swojej konstrukcji piankę FloFom, która wykazuje właściwości chłodzące. To idealna propozycja dla alergików. Poprawa bezpieczeństwa powierzchni, na którą jest nałożony, jest widoczna od samego początku korzystania z niego. Materac można w prosty sposób zwinąć.

Wybór materaca warto uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb i sugerować się powyższymi opisami w celu doboru najlepszego produktu do konkretnego zapotrzebowania.