Zaznacz stronę

Podpowiadamy, dla kogo to najlepszy typ oraz rozmiar materaca.

Jak zbudowane są materace sprężynowe?

Materac sprężynowy, jak sama nazwa wskazuje, to materac, który posiada sprężyny. Najstarszym typem materaca sprężynowego jest materac bonellowy. Jest on najtańszy, może jednak niekomfortowo uginać się pod naciskiem ciała i z czasem odkształcać. Nowocześniejsze typy materacy sprężynowych to materace sprężynowe kieszeniowe i multipocket. W materacu kieszeniowym sprężyny są zamknięte w kieszeniach. Dzięki temu gdy materac zostanie uciśnięty w jednym punkcie, nie zaczyna od razu cały drgać. W materacu multipocket kieszenie są znacznie węższe, co pozwala umieścić w nim więcej sprężyn. Dzięki temu materac jest bardziej wytrzymały, co przekłada się na jego wyższą cenę. Takim typem materaca jest na przykład materac sprężynowy multipocket Hilding Makarena. Ma on też aż siedem stref twardości, dzięki czemu podpiera wszystkie partie ciała i kręgosłupa z odpowiednim dla nich naciskiem. To pozwala właściwie zadbać o kręgosłup i zmniejszyć bóle mięśni oraz pleców.

Materace sprężynowe – rozmiary

Jaki rozmiar materaca sprężynowego wybrać? Przekonaj się, jak dopasować go odpowiednio do swojego łóżka oraz sylwetki:

 – Dla osób o małej sylwetce lub posiadających małą sypialnię, odpowiedni będzie materac o wymiarach 90×200 cm lub 100×200 cm. Jeśli dodatkowo masz mniej niż 175 cm wzrostu, możesz zdecydować się na materac oraz łóżko o długości 190 cm, na przykład materac sprężynowy 100×190 cm. Dzięki temu zajmą jeszcze mniej miejsca w sypialni. Dla osób ceniących sobie niezwykły komfort w łóżku, lepszy będzie materac o wymiarach 120×200 cm. 

 – Dla par – standardowym materacem dla par jest materac o rozmiarze 120×200 cm. Jednak partnerzy o niższym wzroście mogą zdecydować się też na materac sprężynowy 120×190 cm. Taki materac najlepiej, aby był średniotwardy. Jeśli nie możesz znaleźć materaca, który spełnia takie wymagania, możesz zawsze dokupić materac nawierzchniowy 120×190 cm. To materac,
który nakładasz na łóżko i możesz poprawić nim twardość zwykłego materaca. Jeśli ten znajdujący się w łóżku jest zbyt miękki, wybierz materac nawierzchniowy o wyższym stopniu twardości.

Dla kogo wskazane jest spanie na materacu sprężynowym?

Już wiesz, jaki materac sprężynowy najlepiej wybrać. Dla kogo jest on jednak najlepszym wyjściem? Materac sprężynowy to idealny materac :

  • Dla par – na materacu sprężynowym kieszeniowym lub multipocket wzajemne ruchy są prawie nieodczuwalne. Dlatego nawet jeśli śpisz z partnerem i jedno z Was często zmienia pozycję w nocy lub cierpi na problemy ze snem, nie powinno zakłócać to wypoczynku drugiej osoby. 
  • Dla osób o wysokiej wadze ciała – materace sprężynowe są idealne dla osób o bardzo wysokiej wadze ciała, powyżej 90-100 kg. Taki materac bardzo dobrze podpiera ciało na każdym odcinku, ale do tego ma zwiększoną wytrzymałość. Nie zmienia swoich właściwości nawet przy dużym obciążeniu. Takim typem materaca, idealnego dla osób o wysokiej wadze ciała, jest materac sprężynowy Hilding Step. Posiada on dwie różne twardości po obu stronach. Twardsza strona jest polecana osobom powyżej 80 kg. Ten model ma też aż siedem stref twardości, które uciskają ciało z odpowiednią siłą na wszystkich jego odcinkach, zaczynając od kostek, a kończąc na nasadzie głowy.
  • Gdy masz kłopoty z kręgosłupem – materace sprężynowe kieszeniowe i multipocket bardzo dobrze oraz równomiernie podpierają kręgosłup. Dzięki temu pozwalają zmniejszyć ból pleców, relaksują mięśnie i pozwalają zapobiegać wadom postawy. W przypadku takich dolegliwości szukaj materacy sprężynowych medycznych. To, czy materac jest medyczny powinno zostać potwierdzone certyfikatami i ma on wtedy też specjalną, niższą stawkę VAT.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl