Zaznacz stronę

Według szacunków, w blokach mieszka około 1/3 Polaków. To właśnie w nich znajdują się sypialnie, zwane „wagonami”, czyli długie i nieustawne pokoje, w których ciężko zmieścić większe łóżko. Rozwiązaniem może być wybranie krótszego materaca, który będzie też przydatny w pokoju naszego rosnącego dziecka.

Zdecydowaną większość bloków w polskich miastach zbudowano w latach 70. XX wieku, przede wszystkim z tzw. wielkiej płyty. Zaletą ich była niska cena i tempo, w jakich powstawały, a wadą… właściwie cała reszta. Ze sposobem wykonania takich mieszkań możemy poradzić sobie, wymieniając instalację elektryczną i hydrauliczną, prostując ściany czy wymieniając okna. A co zrobić z małą przestrzenią? I na to jest sposób – krótszy materac.

Czym wyróżnia się materac sprężynowy na tle innych materacy ze sprężynami?

Nowoczesne materace sprężynowe dobrej jakości oferowane są w różnych rozmiarach. Do światowej czołówki pod względem jakości oraz zastosowanych technologii należą te, produkowane przez firmę Hilding Anders – lidera tej branży, innowacyjnego producenta łóżek i materacy, ale i produktów pod markami prywatnymi, takimi jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy też unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed. Produkty marki Hilding znajdziecie m.in. na portalu sennamaterace.pl.

Czym wyróżnia się nowoczesny materac sprężynowy dobrej jakości? Przede wszystkim, konstrukcją oraz użytymi materiałami. W materacach firmy Hilding sprężynki pracują niezależnie od siebie, ponieważ są umieszczone w pojedynczych kieszonkach. Dzięki temu materac jest cichy i stanowi doskonałe podparcie każdego fragmentu ciała. Im więcej sprężynek znajduje się w materacu, tym dokładniejsza jest jego reakcja na kształt i ciężar ciała.

Ogromną zaletą materacy sprężynowych jest fakt, że możemy je dopasować do naszych indywidualnych preferencji. Producent wyróżnia wśród nich materace: kieszeniowe (każda sprężynka wkładu pracuje tu niezależnie i umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce), multipocket (mają zwiększoną liczbę sprężynek, przypadających na 1 mkw. materaca) oraz Pocket Plus (zbudowane na bazie 7-strefowego systemu drobnych sprężynek Pocket Plus).

Kupując materac sprężynowy dobrej marki zyskujemy nie tylko gwarancję komfortu, ale i co najmniej 5-letnią gwarancję producenta oraz certyfikaty, potwierdzające wysoką jakość użytych materiałów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku materacy dla dzieci i młodzieży.

Jakie rozmiary materacy sprężynowych cieszą się największą popularnością wśród kupujących?

Jaki rozmiar materaca sprężynowego jest najbardziej popularny? Polacy coraz częściej dbają o swoje sypialnie, doceniając wpływ prawidłowego snu na nasze życie. W domach jednorodzinnych i nowoczesnym budownictwie pokoje przeznaczone na sypialnie mają więc odpowiednio duże rozmiary, aby zmieściły się w nich wygodne łóżka.

Długość modelu określa się na podstawie wzrostu użytkownika, dodając do tej wartości 20 cm. Optymalną długością dla zdecydowanej większości ludzi jest materac dwumetrowy, dlatego to właśnie te rozmiary są obecnie najczęściej wybierane. Jeśli chodzi o szerokość, zależy ona od gabarytów poszczególnych użytkowników. Osoba drobnej postury może pozwolić sobie na materac 70×200 (choć zalecaną minimalną szerokością jest 90×200), a tęższe osoby zdecydowanie lepiej poczują się na łóżku o szerokości 100×200, a nawet 120×200 cm. Dla par z kolei minimalna zalecana szerokość to 140×200, ale dużo wygodniej śpi się na materacu 180×200 czy 200×200 cm.

A co, jeśli nasza sypialnia nie pozwala na taką długość materaca? Producenci i na to znaleźli rozwiązanie. Na rynku dostępne są krótsze modele, np. materac sprężynowy 80×190, ale i krótsze, np. 80×180 cm. Oczywiście, i w tym przypadku możemy dostosować szerokość materaca do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Dla młodzieży najpopularniejsze są materace sprężynowe 80×190.

Krótsze materace znajdziemy także wśród dobrej jakości materacy piankowych. Na przykład Hilding Funky dedykowany jest nastolatkom w wieku szkolnym. Dzięki odpowiedniej wysokości, przystosowany jest do łóżek piętrowych i wysuwanych. Jego wkład wykonano z dwóch wysoko elastycznych pianek Flexifoam o różnej twardości. Po jednej stronie znajduje się twarda pianka Flexifoam o wys. 8 cm, a po drugiej stronie bardziej miękka, profilowana pianka Flexifoam o wys. 5 cm. Wystarczy odwrócić materac na drugą stronę, by dostosować twardość materaca do preferencji dziecka.

Podobne właściwości znajdziemy w materacu Hilding Breakdance, który posiada Certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 – wiodący światowy znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Możemy wybierać z rozmiarów krótszych: 80×180, 80×190, 90×180 i 90×190 oraz standardowych: od 80 do 160 cm szerokości i długości 200 cm.

A co, jeśli już mamy materac, ale nie jest zbyt wygodny lub chcemy zapewnić jeszcze większy komfort? Wówczas przyda się materac nawierzchniowy 80×190 – od razu zauważycie pozytywną różnicę w użytkowaniu.

O czym pamiętać przed zakupem materaca sprężynowego?

Aby wybrać idealny dla nas lub naszego dziecka materac, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne preferencje użytkownika w zakresie odczuwanego komfortu.

Jeśli więc zdecydujemy się na materac sprężynowy, dobierzmy także odpowiednio jego twardość. Do wyboru mamy materac miękki H1 (przeznaczony dla osób ważących mniej, niż 60 kg), materac średnio twardy H2 (dla osób o wadze od 60 do 80 kg), materac twardy H3 (dla osób ważących od 80 do 110 kg) oraz materac bardzo twardy H4 (dla osób, których waga przekracza 110 kg).

Pierwsze dwie twardości dobrze sprawdzają się w przypadku użytkowników o wyższym wzroście i śpiących na plecach, natomiast H3 i H4 są odpowiednie dla użytkowników o niższym wzroście i preferujących spanie na boku. Wybierając materac dla dwóch osób, trzeba uwzględnić wagę osoby cięższej.

Opracowane przez: zdrowykregoslup.pl