Zaznacz stronę

Odpowiednia poduszka do spania to gwarancja w pełni komfortowego snu. Dzięki niej budzimy się codziennie wypoczęci, bez bólu karku i szyi. Wybór właściwego modelu powinien być uzależniony m.in. od stanu zdrowia czy przyjmowanej podczas snu pozycji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Dobra poduszka do spania – dlaczego warto ją mieć?

W trakcie aranżowania sypialni skupiamy się najczęściej na starannym wyborze materaca, podczas gdy wybór poduszki schodzi na dalszy plan. Tymczasem bez dobrej poduszki do spania nawet najlepszy materac nie zapewni nam pełnego komfortu – źle dopasowana uniemożliwi przyjęcie zdrowej dla kręgosłupa pozycji. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na to, by odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: jaką poduszkę wybrać.

Jakie zagrożenia wiążą się ze snem na niewłaściwie dobranej lub niskiej jakości poduszce? Przede wszystkim brak komfortu, trudności z wygodnym ułożeniem się, a nawet przebudzanie się w nocy i bezsenność. Niewygodna poduszka oznacza poranne bóle szyi czy sztywność karku, jak również napięciowe bóle głowy. Warto pamiętać, że sposób ułożenia głowy i górnych partii ciała wpływa na położenie całego kręgosłupa, dlatego negatywne skutki mogą dotyczyć także pozornie niezwiązanych z poduszką mięśni czy stawów. Trzeba też wspomnieć o problemach związanych z niskiej jakości pokrowcem – nieprzewiewnym i źle odprowadzającym wilgoć. Taki pokrowiec stanowi świetną pożywkę dla bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów, mogąc powodować problemy skórne lub oddechowe.

Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w dobrą poduszkę do spania. Powinna ona zapewniać solidne podparcie głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa, dopasowywać się do kształtu ciała oraz gwarantować higieniczne warunki snu.

Jakie są rodzaje poduszek do spania?

Znajdujące się na rynku rodzaje poduszek do spania różnią się między sobą wieloma parametrami. Większość istotnych różnic związana jest przede wszystkim z typem wypełnienia, jakie zostało zastosowane. Istnieją trzy popularne rodzaje wsadów: naturalny (np. pierze i puch), syntetyczny (włókna czy granulat poliestrowy) i specjalistyczny (np. pianka termoelastyczna lub lateks). Z różnych materiałów może być wykonany także pokrowiec do poduszki – z reguły są to wytrzymałe i przewiewne dzianiny, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza, a także ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Poszczególne rodzaje poduszek do spania różnią się takimi cechami związanymi z wypełnieniem jak sprężystość, twardość czy przewiewność. Do wyboru mamy modele o zróżnicowanej wielkości i wysokości – to istotne parametry, które należy dopasować do własnych potrzeb oraz preferencji. Kolejna cecha różnicująca poduszki to kształt – w sklepach znajdziemy modele kwadratowe, chociaż najbardziej zalecane przez ekspertów są poduszki stosunkowo wąskie, o prostokątnym kształcie, a zwłaszcza popularne poduszki do spania profilowane.

Co wyróżnia poduszki z wsadem naturalnym?

Naturalny wsad do poduszki to puch i pierze pochodzące od kaczek lub gęsi. Puch powstaje z poszycia piór dorosłych ptaków i jest materiałem droższym, wyróżniającym się wyjątkową delikatnością oraz lekkością. Pierzem nazywamy mieszankę puchu z ptasimi piórami – jest nieco tańszy, a także cięższy.

Poduszka do spania z wsadem naturalnym to tradycyjne rozwiązanie, znane od wieków i nadal cieszące się dużą popularnością. Ma wiele zalet, wśród których wymienić można doskonałe właściwości termoregulacyjne, lekkość i miękkość. Taka poduszka nadaje się świetnie na każdą porę roku, łatwo ją ułożyć w dowolny sposób, daje przyjemne uczucie lekkiego zapadania się i jednocześnie miękkiego otulenia.

Niestety, puch i pierze to dla wielu osób czynniki silnie uczulające. Dlatego poduszka z naturalnym wypełnieniem nie nadaje się dla alergików. Rozwiązaniem może być sięgnięcie po nowoczesne poduszki do spania z wypełnieniem z naturalnych łusek, np. gryki, prosa czy orkiszu. Decydując się na poduszkę z wsadem naturalnym, trzeba liczyć się ze stosunkowo wysoką ceną, zwłaszcza w przypadku modeli z czystego gęsiego puchu.

Co wyróżnia poduszki z wsadem syntetycznym?

Wsad syntetyczny to najczęściej wypełnienie poliestrowe w postaci włókien lub granulatu. W niektórych modelach stosuje się wariant polegający na dodatkowym pokryciu włókien poliestrowych silikonem. Choć taka opcja jest nieco droższa od podstawowej, pozwala uzyskać lepszą sprężystość, a poduszka na dłużej zachowuje swoją puszystość i inne ważne właściwości.

Poduszka do spania z wsadem syntetycznym to dobre rozwiązanie dla alergików, którzy nie mogą korzystać z alergizującego puchu i pierza. Dużą zaletą jest jej stosunkowo niska cena, zwłaszcza w przypadku najprostszych modeli. Takie poduszki cechuje także świetna ergonomia i wygoda – można z łatwością prać je w wysokich temperaturach, a czasem nawet suszyć w suszarce bębnowej. Musimy jednak pamiętać, że najtańsze modele syntetyczne mogą nie spełnić naszych oczekiwań odnośnie do jakości i trwałości.

Co wyróżnia poduszki z wsadem specjalistycznym?

Najlepsza poduszka do spania powinna być perfekcyjnie dopasowana do bieżących potrzeb i preferencji użytkownika. To właśnie poduszka do spania z wsadem specjalistycznym ma największe szanse, by sprostać wymaganiom wymagających klientów. Wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów, takich jak pianka termoelastyczna czy lateks, które zapewniają optymalne dopasowanie się poduszki do ciała, niezależnie od jego kształtu, wagi i przyjmowanej podczas snu pozycji. Stabilne podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa i głowy umożliwia odciążenie mięśni, anatomiczne ułożenie i pełną regenerację. Możemy pożegnać się z bólem, niewyspaniem czy poranną sztywnością stawów.

Wśród poduszek specjalistycznych znajdziemy wiele produktów mających status wyrobu medycznego, np. profilowany podgłówek Hilding Visco Standard wykonany z reagującej na temperaturę ciała pianki termoelastycznej. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii możliwe jest uzyskanie maksymalnego stopnia komfortu, przenoszącego nasz sen na wyższy poziom. Przykładem mogą być poduszki do spania z masującymi wypustkami, naturalnymi roślinnymi ekstraktami lub włóknami węglowymi, które eliminują gromadzące się na ciele ładunki elektryczne, niwelując napięcie mięśniowe i obniżając stres (takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Hilding Antistress Carbon).

Jak kupić dobrą poduszkę?

Wybór odpowiedniej poduszki to poważne wyzwanie, wymagające porównania ze sobą wielu różnych modeli. Szukając najlepszej poduszki do spania, trzeba odwiedzić kilka sklepów, obejrzeć mnóstwo produktów, dopytać o szczegóły. Mniej czasochłonną i wygodniejszą alternatywą są zakupy w Internecie.

Dlaczego warto poszukać poduszki online? Przede wszystkim to rozwiązanie pozwala zobaczyć szeroką gamę modeli w jednym miejscu – nie musimy nawet wychodzić z domu, nie mówiąc już o krążeniu między stacjonarnymi sklepami. Co więcej, nie odczuwamy presji czasu i możemy podjąć decyzję na spokojnie, bez pośpiechu.

Nie zapominajmy o starannym przyjrzeniu się wszystkim parametrom poduszki, tak samo, jak czynimy to w sklepie stacjonarnym. Szczegółowe opisy w sklepie internetowym pomogą rozwiać wątpliwości, a w razie potrzeby wystarczy porozmawiać z konsultantem telefonicznie, mailowo lub na czacie. Co ważne, poduszkę możemy zamówić do domu, obejrzeć na żywo, a jeśli zajdzie taka konieczność – odesłać lub wymienić.

Wybieramy dobrą poduszkę – jaki model się sprawdzi?

Jaka poduszka do spania sprawdzi się najlepiej w naszym domu? Poniżej dwie ważne kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Stan zdrowia użytkownika

Dobra poduszka do spania to nie tylko wygoda, ale też cenne właściwości prozdrowotne. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem, bóle mięśni czy stawów, powinniśmy szczególną wagę przywiązywać do cech zapewniających stabilne podparcie odcinka szyjnego i głowy. W takiej sytuacji dobrze jest wybrać poduszkę dość małą, obejmującą jedynie głowę i szyję – nie są zalecane modele sięgające do odcinka piersiowego i obejmujące ramiona.

Najlepszą opcją dla osób dbających o zachowanie właściwej postawy czy mających problemy ortopedyczne będą profilowane poduszki mające status wyrobu medycznego. Ich cechy, takie jak ergonomiczny kształt, wykonanie z innowacyjnych materiałów i zastosowanie prozdrowotnych rozwiązań, pozwolą zapobiegać bólom i napięciom.

Szczególną ostrożność podczas zakupu poduszki do spania muszą zachować alergicy. Powinni oni wybierać modele z nieuczulającym wsadem syntetycznym lub specjalistycznym oraz z odpowiednim pokrowcem zapewniającym dobrą cyrkulację. Warto zainwestować w poduszkę z pokrowcem wyposażonym w poprawiającą krążenie powietrza taśmę 3D (np. Hilding Visco Balance).

Przyjmowana podczas snu pozycja

Większość z nas ma jedną preferowaną podczas snu pozycję, którą przybiera najczęściej. Warto ją uwzględnić podczas wyboru poduszki.

Osoby preferujące spanie na brzuchu powinny zdecydować się na poduszkę płaską, mającą do 5 cm wysokości. Zalecany jest model miękki. Te cechy pozwolą uniknąć przeciążenia odcinka szyjnego i zapewnią wygodny sen.

Dla osób śpiących na plecach najlepszym wyjściem okazują się poduszki średnio twarde, o średniej wysokości (ok. 8 cm). W ten sposób możemy ułożyć się w komfortowy sposób, nie wyginając zbyt mocno kręgosłupa.

Jeśli lubimy spać na boku, zdecydujmy się na wysoką poduszkę (nawet powyżej 10 cm), wyróżniającą się twardą strukturą. To konieczne dla zapewnienia stabilnego podparcia i spokojnego, odprężającego snu.

Podczas wyboru dobrej poduszki do spania warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak rodzaj wypełnienia, kształt, wielkość czy wysokość. Szczególnie godne polecenia są modele mające status wyrobu medycznego, cechujące się doskonałą ergonomią i właściwościami prozdrowotnymi. Wiele z nich możemy zakupić w Internecie – oszczędzając czas i starannie porównując konkretne produkty.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.