Zaznacz stronę

Komfortowy, zdrowy sen zapewni nam nie tylko dobry materac, ale też prawidłowo dopasowana poduszka. Pozwoli nam ona podnieść jakość wypoczynku, a także niwelować bóle głowy, karku i kręgosłupa oraz zapobiegać nawracaniu tych dolegliwości. Poznajmy podstawowe rodzaje poduszek i sprawdźmy, którą najlepiej wybrać.

Dlaczego potrzebujemy dobrej poduszki do spania?

Sen to czas intensywnej regeneracji organizmu. By była ona efektywna, musimy zadbać o odpowiednie miejsce do spania. Jednak solidne łóżko i właściwie dobrany, wygodny materac to nie wszystko – komfort naszego snu zależy również od poduszki. Używając źle dopasowanej, niespełniającej naszych potrzeb poduszki możemy doprowadzić do licznych problemów, takich jak:

  • bezsenność – nieprawidłowo dobrana poduszka może przyczyniać się lub nasilać kłopoty ze snem i powodować wybudzenia;
  • problemy z kręgosłupem szyjnym – narażone na nie są zwłaszcza osoby prowadzące siedzący tryb życia i pracujące przy biurku na nieodpowiednim krześle;
  • problemy skórne – spanie na poduszce, która nie zapewnia właściwej wentylacji, może skutkować alergią, trądzikiem, wysypką czy podrażnieniami;
  • bóle głowy – źle dobrana poduszka może wywoływać napięcie w odcinku szyjnym, co nierzadko przejawia się bólami głowy;
  • przeciążenie odcinka piersiowego – za wysoka poduszka przyczynia się do wygięcia kręgosłupa w odcinku piersiowym;
  • niewykorzystanie potencjału materaca – nawet najlepszy, starannie dopasowany materac nie poprawi jakości naszego snu przy nieodpowiedniej poduszce, która wymusza wyginanie kręgosłupa w celu odciążenia odcinka szyjnego. Konsekwencją tego często jest ból całego ciała o poranku.

Nie ulega zatem wątpliwości, że dobra poduszka do spania jest wręcz niezbędna. Tylko jak znaleźć tę idealną? Powinna ona spełniać nasze indywidualne potrzeby, wpisywać się w nasze upodobania i sprzyjać niwelowaniu ewentualnych dolegliwości.

Jaka poduszka do spania – naturalna, syntetyczna czy specjalistyczna?

Na pierwszy rzut oka poduszki różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem, wysokością czy poszyciem. Jest jednak jeszcze jedna ważna cecha odróżniająca poszczególne modele – wypełnienie. Od materiałów wykorzystanych do wykonania poduszki w znacznej mierze zależą jej właściwości, jakość oraz przeznaczenie. Ze względu na typ wsadu możemy wymienić trzy podstawowe rodzaje poduszek: naturalne, syntetyczne i specjalistyczne. Co jest w stanie zaoferować nam każdy z nich i jaką poduszkę wybrać?

Poduszki z wkładem naturalnym

Poduszki naturalne najczęściej wypełnia się puchem lub pierzem. Do produkcji modeli puchowych wykorzystuje się najdelikatniejszą część piór, zazwyczaj pozyskanych z kaczek lub gęsi – dzięki temu zyskują one miękkość i sprężystość. Poduszki do spania z pierzem też wykonuje się z naturalnego materiału, ale przez wzgląd na zastosowanie także stosin pióra bywają one nieco twardsze niż produkty z puchem.

Poduszki z wsadem naturalnym mają liczne zalety, dlatego od lat cieszą się ogromną popularnością. Są one wyjątkowo trwałe, a przy tym miękkie i sprężyste – można je dowolnie składać i gwarantują wygodę niezależnie od pozycji, w jakiej śpimy. Poduszki naturalne bardzo dobrze odprowadzają wilgoć oraz zapewniają termoregulację, więc możemy po nie sięgać zarówno w najcieplejsze, jak i najchłodniejsze dni w roku. Musimy mieć jednak świadomość, że nie jest to wariant dla każdego – puch i pierze mogą silnie uczulać, przez co alergicy powinni ich unikać. Do wad poduszek z wkładem naturalnym zalicza się również wymagającą pielęgnację oraz dość wysokie ceny.

Poduszki z wkładem syntetycznym

Odpowiednie dla alergików, a zarazem często też tańsze, są poduszki z wsadem syntetycznym. Używane do ich produkcji materiały nie uczulają, a możliwość prania w pralce ułatwia utrzymanie ich w czystości. W ten sposób możemy znacząco ograniczyć ilość kurzu, bakterii czy roztoczy znajdujących się na poduszce, podnosząc komfort snu nawet u osób mających problemy z oddychaniem. Aby nie zniszczyć poduszki, pamiętajmy tylko, by wcześniej sprawdzić zamieszczone na metce informacje dotyczące jej konserwacji.

Poduszki syntetyczne najczęściej są wykonywane z włókien poliestrowych, lateksu lub pianek – rodzaj wykorzystanego materiału determinuje cechy produktu oraz jego jakość. Zwykłe poduszki poliestrowe można kupić za stosunkowo niewielką kwotę, choć niska cena nie pozostaje bez wpływu na ich żywotność. Może zdarzyć się tak, że tani produkt szybciej straci sprężystość i puszystość, więc krócej powinniśmy go eksploatować. Do wyboru mamy jednak także poduszki z włókien poliestrowych pokrytych silikonem – są droższe, ale jakością zbliżone do ich naturalnych odpowiedników.

Kolejna opcja to poduszki syntetyczne z wkładem z pianki lateksowej. Nie wchłania ona kurzu oraz uniemożliwia mikroorganizmom osadzanie się na powierzchni poduszki, co sprawia, że znakomicie sprawdza się w przypadku alergików. Poduszki lateksowe to również doskonałe podparcie dla głowy, szyi oraz ramion, a w efekcie – zdrowy, komfortowy i nieprzerwany sen. Na rynku dostępne są też modele wyposażone w lateksowe wypustki, które w czasie wypoczynku masują kręgi szyjne.

Do kategorii poduszek syntetycznych zaliczamy także modele z pianki termoelastycznej. Wyróżnia je zdolność do reagowania na temperaturę wydzielaną przez ciało człowieka, dzięki czemu potrafią idealnie dostosować się do naszej pozycji w trakcie snu. Pianki termoelastycznej użyto między innymi w poduszce Hilding Visco Balance, zapewniającej optymalne podparcie dla głowy i karku oraz pozwalającej zapobiegać bólom szyi i kręgosłupa. Ciekawym rozwiązaniem jest również poduszka z wsadem z pianki termoelastycznej z dodatkiem carbonu – jak na przykład model Hilding Antistress Carbon. Włókna węglowe zastosowane do wypełnienia poduszki eliminują ładunki elektryczne skumulowane na powierzchni ciała i łagodzą napięcie mięśniowe, a w rezultacie skutecznie redukują stres.

Poduszki z wkładem specjalistycznym

Ostatnim rodzajem są poduszki z wsadem specjalistycznym, najczęściej produkowane z lateksu lub pianki termoelastycznej. Od wymienionych wyżej modeli odróżnia je przede wszystkim bardziej zbita forma i specjalne profilowanie. Poduszki specjalistyczne to świetna propozycja dla alergików, osób zmagających się z bólami pleców, ramion i kręgosłupa oraz skarżących się na permanentne niewyspanie czy uczucie spięcia mięśni. Tego typu poduszki zapewniają znakomite podparcie i dopasowanie do głowy oraz przyjmowanej pozycji, odciążają odcinek szyjny, a także nie ulegają odkształceniom, ułatwiając spokojny, sprzyjający regeneracji sen.

Wkłady specjalistyczne są też często wykorzystywane w poduszkach medycznych o właściwościach prozdrowotnych. Modele ortopedyczne czy rehabilitacyjne wspomagają regenerację układu kostno-szkieletowego, w tym odcinka szyjnego kręgosłupa. Poduszki medyczne redukują także napięcie mięśni w okolicy karku oraz szyi, niwelując uczucie drętwienia i mrowienia. Ponadto przynoszą one ulgę w dyskopatii, jak również pozwalają zmniejszyć intensywność migrenowych i napięciowych bólów głowy. Do wyboru mamy także modele z delikatnymi, masującymi wypustkami, takie jak poduszka Hilding Visco Prime, które zapewniają komfort snu oraz właściwą pozycję kręgów szyjnych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie poduszki?

Inne istotne aspekty, jakie mają wpływ na dobór poduszki, to jej wielkość i wysokość. Jakie wymiary powinna mieć poduszka? Okazuje się, że popularne wśród polskich konsumentów modele w rozmiarach 70 x 80 cm czy 70 x 70 cm są odradzane przez specjalistów, gdyż źle oddziałują na kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem jest mniejsza, prostokątna poduszka o wymiarach około 40 x 70 cm, która będzie dobrze podpierać głowę, szyję oraz ramiona.

Wysokość poduszki dostosowujemy natomiast do pozycji, w jakiej najchętniej śpimy, oraz twardości materaca. Jeśli chodzi o ułożenie ciała w trakcie snu, osoby najczęściej leżące na brzuchu powinny wybierać poduszki do 5 cm wysokości, leżące na plecach – około 8 cm, a na boku – 10 cm lub więcej. Z kolei w kontekście twardości materaca warto zapamiętać jedną ogólną zasadę: do twardszych podłoży dobieramy wyższe poduszki, a przy bardziej miękkich pożądany komfort dadzą nam te niższe. Dzięki temu uda nam się utrzymać odpowiednią odległość pleców od głowy i uniknąć wykrzywienia kręgosłupa.

Ważną kwestią jest też pokrowiec, od którego zależą wytrzymałość poduszki oraz higiena snu. Bardzo popularne są między innymi łatwe w utrzymaniu w czystości poszycia poliestrowe oraz powłoczki bawełniane gwarantujące skórze swobodne oddychanie. Jednak w ofercie producentów nie brakuje także innych propozycji, jak np. poduszka Hilding Visco Green z pokrowcem z domieszką naturalnego włókna bambusowego. Ma on zdolność izolowania roztoczy i innych mikroorganizmów oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Najlepsza poduszka do spania w Zielonej Górze – gdzie kupić?

By znaleźć tę najlepszą poduszkę w Zielonej Górze, zapewne będziemy musieli odwiedzić kilka, jeśli nie kilkanaście sklepów. A gdybyśmy tak nie musieli poświęcać czasu i energii na jeżdżenie po całym mieście? Jest to możliwe – wystarczy, że zdecydujemy się kupić poduszkę online. To wygodne, mające wiele zalet rozwiązanie. Wszystkie produkty są dostępne w jednym miejscu, nie musimy się spieszyć z dokonywaniem wyboru, a z pomocy obsługi możemy skorzystać telefonicznie lub za pośrednictwem czatu.

Dobierając poduszkę przez Internet, na spokojnie porównamy wszystkie warianty oraz rozważymy ich zalety i wady, co pozwoli nam na idealne dopasowanie produktu do naszych potrzeb. A jeśli poduszka będzie za miękka, zbyt twarda lub z innych powodów nie będzie nam odpowiadać, sklepy i producenci coraz częściej umożliwiają jej zwrot lub wymianę.

Prawidłowo dobrana poduszka zapewni nam komfortowy, zdrowy sen. Dostosowana do naszych potrzeb i upodobań, o optymalnym rozmiarze i wysokości oraz z najlepszej jakości wypełnieniem odczuwalnie podniesie jakość naszego nocnego odpoczynku, a także pomoże skutecznie zwalczyć bóle głowy, karku i kręgosłupa.

Drogi Czytelniku, dziękujemy, iż dotarłeś do końca naszego artykułu. Zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych artykułów poradnikowych na stronie Hilding.pl. Jeśli i to będzie niewystarczające, polecamy Ci lekturę różnych poradników propagujących zdrowy styl życia oraz zdrowy sen jak np. Zdrowy Kręgosłup czy Poradnik Zdrowie. Pamiętaj, że Wyspani mogą więcej! Komfortowy, spokojny, regenerujący sen to podstawa aktywnego zdrowego życia.