Zaznacz stronę

Czy to idealny rodzaj materaca i dla kogo jest najlepszy? Dowiesz się z naszego przewodnika po materacach sprężynowych.

Czym jest materac sprężynowy?

Materac sprężynowy jest najbardziej klasycznym rodzajem materaca. Jest zbudowany ze sprężyn, które dają ciału odpowiednie podparcie w trakcie snu.
Dla komfortu Twojego wypoczynku bardzo ważna jest ilość sprężyn. Im więcej sprężyn na metr kwadratowy, tym materac będzie bardziej wytrzymały. Materace sprężynowe mogą być bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket. Który jest najlepszy i jaki materac sprężynowy wybrać? Wszystko zależy od tego, czego szukasz i jakie potrzeby ma spełniać materac.

Materac sprężynowy – rodzaje

 – Materac sprężynowy bonellowy – taki materac jest najbardziej ekonomiczny i ma najprostszą budowę. Sprężyny są w nim umieszczone luźno w konstrukcji. Taki typ materaca może być mniej trwały, a jeśli sprężyny nie są izolowane odpowiednio dodatkową warstwą pianki, mogą być z czasem odczuwalne w trakcie snu. Materac może się zacząć wtedy również odkształcać i zacząć być głośny. Taki typ materaca jest więc idealny, jeśli szukasz czegoś w niskiej cenie, ale nie zależy Ci na inwestycji na lata.

Materace sprężynowe kieszeniowe – to już zupełnie inna liga. Dużo wyższa. W takim typie materaca sprężyny są umieszczane w kieszeniach (stąd jego nazwa). Dzięki temu materac na sprężynach zapewnia Ci bardziej komfortowy sen.
Gdy w klasycznym materacu bonellowym, w którym sprężyny są połączone, naciskasz na jedną, poruszasz tak naprawdę wszystkie. Dlatego gdy opierasz rękę na łóżku, czujesz, że całe faluje. Jak możesz sobie wyobrazić, nie jest to najlepszy przepis na wygodny i regenerujący sen. W materacu kieszeniowym nie ma tego problemu, bo wszystkie sprężyny są od siebie oddzielone. Tę zaletę docenisz zwłaszcza, gdy śpisz z kimś w łóżku. Ruch drugiej osoby nie spowoduje ruszania się i nieprzyjemnych drgań całego łóżka.
Taki typ materaca jest idealny dla Was, jeśli macie zupełnie inny rytm dnia i kładziecie się do łóżka oraz wstajecie o różnych godzinach. W materacu Hilding Step sprężyny są dodatkowo otoczone specjalną warstwą pianki, dla jeszcze większego komfortu i niwelowania drgań. Z aż 7 strefami twardości, zapewni Waszej dwójce idealnie spokojny sen. Odczujecie z nim o wiele lepszą jakość życia.

– Materac sprężynowy Multipocket – to także materac kieszeniowy, ale w najbardziej luksusowym wydaniu. W materacach multipocket kieszenie są zazwyczaj węższe. Na jednym metrze kwadratowym może zmieścić się więc o wiele więcej sprężyn, co gwarantuje jeszcze lepsze podparcie dla kręgosłupa i jeszcze większą wytrzymałość materaca. Więcej punktów podparcia to jeszcze lepszy sen i relaks dla Ciebie. Po nocy jest więc mniejsze ryzyko bólu mięśni i kręgosłupa, bo ciało jest równomiernie podpierane na całej długości, co zmniejsza ryzyko przeciążeń i napięć. Dla kogo to idealny wybór? Wszystkich osób, które marzą o super komfortowym wypoczynku. Taki zapewnią Ci np. materace z serii Hybrid Plus marki SleepMed. Model Comfort Plus oprócz sześciu punktów podparcia ma też aż sześć stref twardości. To zasługa odpinanego topu, dzięki któremu możesz regulować stopień twardości materaca. Nie musisz więc decydować się już podczas zakupów na to, jaki materac wybrać  – miękki czy ultratwardy. Możesz podjąć tę decyzję dopiero, gdy zaczniesz go testować w domu.

Zalety i wady materacy sprężynowych

Materac na sprężynach ma mnóstwo zalet, nie jest też pozbawiony wad. Poznaj jego wszystkie plusy i minusy i przekonaj się, jaki materac sprężynowy będzie dla Ciebie najlepszy.

Materac sprężynowy – zalety

  • Dobra cena – oczywiście w zależności od tego, czy materac ma dodatkowe warstwy i z jakich materiałów jest wykonany, może mieć różny koszt. Jednak dość prosty materac sprężynowy może być dużo tańszy niż na przykład materace piankowe czy lateksowe.
  • Idealny dla par – materace sprężynowe kieszeniowe to najlepsze typy materacy dla par. Niezależnie od nawyków partnera: tego czy śpi spokojnie, czy zmienia często pozycję w ciągu nocy, czy wstaje wcześniej od Ciebie, na tym materacu możesz spać bez żadnych zakłóceń.
  • Duża wytrzymałość – taki materac nie tylko świetnie sprawdzi się na lata, ale wytrzyma też dużą wagę. Dlatego jest idealny dla osób o wyższej wadze, które potrzebują dobrego podparcia dla ciała i kręgosłupa w trakcie snu.
  • Różne strefy twardości – wiele materacy kieszeniowych lub multipocket ma kilka stref twardości. Dzięki temu materac naciska na różne partie ciała z różną siłą, co gwarantuje wygodną i zdrową pozycję w trakcie snu.
  • Luksusowy wypoczynek – zagwarantuje Ci go na pewno materac sprężynowy z dodatkiem poprawiających komfort snu pianek, taki jak materac multipocket Curem.Zip. Ma on też specjalny pokrowiec o działaniu antybakteryjnym, który pochłania zapach i wilgoć oraz zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. A do tego nie zmienia swojego kształtu przez blisko 20 lat i na tyle starcza też jego gwarancja. To prawdziwy ideał!
  • Dobre dla dzieci – taki materac na sprężynach, zwłaszcza z dodatkiem pianki elastycznej, jest idealnym rozwiązaniem do dziecięcego łóżeczka.

 

Wady materaca na sprężynach

  • Brak komfortu przy tanich modelach – jak wspominaliśmy wcześniej, najprostsze modele materacy bonellowych mogą z czasem skrzypieć i po prostu stawać się niewygodne. Po nocy na takim materacu możesz rano budzić się z bólem pleców.
  • Nie są dla zmarzluchów – materace sprężynowe, o ile nie są pokryte dodatkową warstwą pianki termoelastycznej, nie dopasowują się do temperatury ciała. Oznacza to, że jeśli jest często jest Ci zimno w nocy, taki materac będzie niestety trzymał niską temperaturę.