Zaznacz stronę

Źle dobrany lub zużyty materac może powodować poważne dolegliwości ze strony pleców. Zakup właściwego modelu to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Podpowiadamy, które z materacy medycznych pomogą rozwiązać Twoje problemy.

Materac na kręgosłup – czy coś takiego istnieje?

Jest to pytanie, zadawane przez osoby zmagające się z bólami pleców lub wadami postawy. W łóżku powinniśmy spędzać 8 h na dobę. Leżąc w niewygodnej pozycji, bez właściwego podparcia, możemy nabawić się poważnych problemów. W ciągu dnia bardzo dużo siedzimy. Często obliguje nas do tego rodzaj wykonywanej pracy i sposób przemieszczania się do niej. Dlatego tak ważne jest, by w ciągu nocy pozwolić swoim plecom należycie wypocząć. Dobry materac do spania na kręgosłup pomoże Ci zregenerować zmęczony układ kostny oraz mięśniowy. Dostępne na rynku materace lecznicze na kręgosłup są doskonałym wyborem dla wszystkich cierpiących na schorzenia natury ortopedycznej lub przejawiających predyspozycje do tego rodzaju problemów.

Czy materac może pomóc przy bólu kręgosłupa?

Wiele zależy od źródła bólu. Sen w maksymalnie wygodnym łóżku może zdecydowanie poprawić kondycję pleców i wyeliminować lub chociaż złagodzić dyskomfort. Jeżeli Twoje dolegliwości nie są wynikiem poważnej choroby, dobry materac na kręgosłup i aktywność ruchowa w ciągu dnia, powinny pomóc Ci w całkowitym pozbyciu się problemu. Jeśli cierpisz na zmiany zwyrodnieniowe, stan zapalny, wyraźną wadę postawy, czy jesteś po urazie mechanicznym, nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy lekarzy, którzy zalecą odpowiednią terapię farmakologiczną i rehabilitację. Materac ortopedyczny na kręgosłup będzie jednak dla Ciebie dodatkowym wsparciem, z którego powinieneś skorzystać.

Jaki materac będzie dobrym wyborem na chory kręgosłup?

Przede wszystkim dopasowany do Twoich potrzeb, dolegliwości, a także wzrostu i wagi. Koniecznie musi to być materac, który jest w pełni funkcjonalny, niezniszczony, ani nieodkształcony.

Na szczęście kręgosłup sam doskonale daje nam znać o tym, czy coś jest dla niego zdrowe, czy nie. Jeśli budzisz się obolały, nie możesz się rano zgiąć, czy wyprostować, jest to sygnał, że warto pomyśleć o bardziej komfortowym miejscu do spania.

Jeżeli Twój kręgosłup jest wymagający i kapryśny, wybieraj spośród materacy typowo medycznych, przetestowanych przez specjalistów. Mają one wyjątkowe właściwości, niwelują dyskomfort, zapobiegają powstawaniu wad i wspierają korekcję tych już istniejących.

Co powinien zapewnić materac na kręgosłup?

Materac na bóle pleców powinien przede wszystkim dobrze podpierać Twój kręgosłup, pozwalając zachować wszystkie jego naturalne krzywizny. Właściwy wybór modelu o idealnej twardości ma kluczowe znaczenie. Dobry materac nie powinien się zbyt mocno uginać pod ciężarem ciała, ani też pozostawać na niego obojętny. Jego zadaniem jest dopasowanie się do Twojej anatomicznej budowy.

Zgodnie z rekomendacjami, wybierając materac na chory kręgosłup, warto zdecydować się na któryś z modeli 7-strefowych. Zaprojektowane one zostały z uwzględnieniem różnych stopni nacisku wywieranych przez poszczególne partie ciała. Twoja głowa, plecy, biodra, kończyny, traktowane są indywidualnie, według potrzeb.

A jaki materac do spania na kręgosłup będzie lepszy spośród dostępnych na rynku? Piankowy, lateksowy, sprężynowy? Przede wszystkim taki, którego wypełnienie jest najwyższej jakości. Nie wolno dopuścić do spędzania każdej nocy na kiepskim produkcie, który wgniótł się w jednym miejscu i zupełnie nie spełnia swoich funkcji. Zwróć uwagę na trwałość kupowanego modelu, by mógł służyć Ci latami, bez ryzyka, że za chwilę przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Czy twardość materaca może wpływać na ból kręgosłupa?

Stopień twardości podłoża, na którym leżysz, determinuje pozycję jaką przyjmuje Twoje ciało. Ty decydujesz o tym, czy układasz się na plecach, na boku, czy na brzuchu, lecz to materac kształtuje linię Twojego kręgosłupa.

Jeżeli śpisz na zbyt twardej powierzchni na plecach, naturalna lordoza lędźwiowa nie uzyskuje właściwego podparcia. Mięśnie w tej okolicy muszą bez przerwy pracować i nie zyskują relaksu. Noc w takich warunkach powoduje bóle w dolnym odcinku, problemy ze schyleniem się oraz rotacją tułowia. Śpiąc na bardzo twardym materacu na boku, blokujesz zaś niektóre naczynia krwionośne, co ma niekorzystny wpływ na cały organizm i ogólne samopoczucie.

Zbyt miękki materac może powodować niepożądane wygięcia kręgosłupa, utrudniać zmianę pozycji, a rano wyprostowanie się. Nienaturalna pozycja przez wiele godzin nocnych z pewnością da o sobie znać w ciągu dnia.

Są tacy, którzy twierdzą, że tylko twardy materac na ból kręgosłupa może przynieść ulgę. Prawda jednak jest bardziej złożona. Stopień twardości powinien być dostosowany indywidualnie. Przy chorobach kręgosłupa zaleca się raczej twardsze modele, choć należy pamiętać, że inaczej odczuwać będzie konkretny materac osoba o wadze 100 kg, a inaczej ważąca 50 kg. Drobne jednostki lepiej będą się czuły na materacu o średniej twardości.

Polecane modele materacy cenionego producenta Hilding

Dobry materac na ból kręgosłupa to doskonały sposób na rozwiązanie problemów układu ruchu, a także osiągnięcie pełnowartościowego wypoczynku nocnego. Marka Hilding jako profesjonalista w swojej dziedzinie, posiada w ofercie również materace ortopedyczne, które zostały poddane badaniom i korzystnie przeszły testy medyczne.

Wszystkie z nich zaprojektowano z uwzględnieniem 7 stref różnego nacisku, czyli z myślą o każdym poszczególnym elemencie Twojego ciała. Co ważne, materace te cechuje najwyższa jakość i najlepsze materiały o właściwościach antyalergicznych. Zapewniają one doskonałą wentylację, nie sprzyjają rozwojowi bakterii, grzybów, ani pleśni. Zadaniem każdego z tych modeli jest dbanie o Twoje zdrowie, nie tylko kręgosłup.

Dla cięższych osób, które mają wskazania do bardzo twardego materaca, polecamy Hilding Pasodoble. Wkład ze sprężyn kieszeniowych obłożony został z jednej strony matą kokosową, z drugiej zaś stabilizującym włóknem Sizal. Wierzchnia wysokoelastyczna pianka Flexifoam zadba o Twoje uczucie komfortu i zoptymalizuje uczucie twardości.

Modelem określanym jako twardy i średnio twardy, na który warto zwrócić uwagę, jest Hilding Makarena. Tu również wykorzystano system sprężyn kieszeniowych. Poszczególne sprężyny reagują na nacisk konkretnej części ciała, dając jej należyte wsparcie. Dwa stopnie twardości wynikają z dwóch różnych wkładów po obu stronach materaca. Użytkownik może sobie sam wybrać, czy preferuje płytę lateksową, czy piankę termoelastyczną.

Jeśli szukasz materaca ortopedycznego dla osoby leżącej, zmagającej się z jakimś zespołem chorobowym, wybierz model, który hamuje tworzenie się odleżyn – Hilding Salsa. Użyta tu pianka Visco dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Dzięki temu doskonale wspiera każdy odcinek kręgosłupa, pozwalając się jednocześnie rozluźnić wszystkim mięśniom.

Właściwie wybrany materac może być zbawienny dla Twoich dolegliwości. Pamiętaj jednak, że w przypadku poważniejszych schorzeń będzie to tylko doskonałe uzupełnienie odpowiedniej aktywności fizycznej oraz stosowania się do zaleceń specjalisty.